Premiera spektaklu Wyskubki

fot. F. Wierzbicki

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbyła się premiera spektaklu Wyskubki na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza w reżyserii Pawła Kamzy.

„To przedstawienie jest próbą poszukiwania w poezji i prozie Tadeusza Różewicza śladów Gabrielowa – wsi, z której pochodzi jego rodzina” – mówi Paweł Kamza, reżyser Wyskubków.

Gabrielów był dla Różewiczów miejscem pierwszych młodzieńczych inicjacji i odkryć. Równocześnie był oazą, schronieniem przed światem; <matecznikiem> Różewicza – cesarza polskiej poezji. Czytając jego poezję i prozę trudno nie szukać w niej śladów Gabrielowa” – podkreśla Paweł Kamza.

Zwraca też uwagę na to, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Spędzając tam wakacje od końca czerwca, czyli od Nocy Świętojańskiej, przez dożynki do przesilenia sierpniowego – Matki Boskiej Zielnej – bracia Różewiczowie uczestniczyli w obrzędach i rytuałach wiejskiej wspólnoty.

Paweł Kamza zaprasza widzów na Wyskubki, czyli na wspólne skubanie, gadanie, śpiewanie i tańczenie. W spektaklu z muzyką na żywo w wykonaniu Aleksandra Brzezińskiego zaciera się podział na aktorów i widzów. Pretekstem jest tytułowy zwyczaj, który polega na darciu pierza przez kobiety, a najczęściej kończy się wspólną zabawą. – Opowiemy historię naszych bohaterów i mamy nadzieję, że publiczność podzieli się z nami swoimi historiami” – powiedział reżyser Wyskubków.

Spektakl powstał na podstawie wierszy i fragmentów opowiadań (m.in. z tomów: Matka odchodzi, Kup kota w worku, Pięć poematów, Echa leśne i Poemat otwarty). Wyskubki będą grane jeszcze 7 czerwca o godz. 19:00 oraz 5 czerwca o godz. 18:00  na Scenie na Strychu WTW.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content