Wrocławianin Społecznikiem Roku 2021

fot. Radio Rodzina

Wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski został nagrodzony tytułem Społecznika Roku 2021 w prestiżowym konkursie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz tygodnika Newsweek Polska.

Dominik Dobrowolski jest ekologiem i podróżnikiem, który od ponad 30 lat działa na rzecz ochrony i czystości środowiska. Jest inicjatorem takich ogólnopolskich akcji jak: „Recykling Rejs”, „Śmieci skrzydeł nie mają”, „EkoWalentynki” czy „Recykling daje owoce”. Od trzech lat wspólnie z bankiem Credit Agricole współtworzy kampanię edukacyjną #mniejplastiku i prowadzi wydarzenia w ramach Bałtyckiej, Górskiej i Wiślanej Odysei.


– Pan Dominik zostaje uhonorowany za konsekwentne działania na rzecz ochrony środowiska, a w szczególności za skuteczne podejmowanie działań prowadzących do systemowych zmian w gospodarce odpadami i promocję ekologicznego stylu życia – powiedział Tomasz Lis, redaktor naczelny Newsweek Polska, odczytując decyzję kapituły konkursu.


Swoją ekologiczną aktywność Dominik Dobrowolski rozpoczynał w połowie lat 80. Jako student działał w ruchu Wolność i Pokój. Początkowo wraz z przyjaciółmi z WiP walczył o uwolnienie osób uwięzionych za odmowę służby wojskowej. Później uczestniczył w protestach przeciwko Hucie Siechnice, która zatruwała wodę dla Wrocławia rakotwórczym chromem. – Zwyciężyliśmy, toksyczna produkcja została wstrzymana. Związałem się wtedy z ruchem pozarządowych organizacji i tak zostało do dzisiaj – mówi ekolog.
Przez wiele lat profesjonalnie zajmował się recyklingiem oraz edukacją ekologiczną. Współpracował z wieloma organizacjami, np. fundacją Recal, fundacją Nasza Ziemia, Fundacją Ekorozwoju czy Fundacją In Situ. Obecnie swoje projekty realizuje samodzielnie, we współpracy z firmami i lokalnymi społecznościami w Polsce i w całej Europie. – Staram się łączyć z ekologią różne dziedziny, takie jak: sport, kulturę, ekonomię i zdrowie. Dzisiaj wszystkie te sfery życia muszą się holistycznie uzupełniać i wspierać – dodaje.
Po samotnym przepłynięciu praktyczne wszystkich rzek, wielu jezior w Polsce oraz Morza Bałtyckiego, zaczął organizować akcje, w które angażują się tysiące wolontariuszy. Tak jak podczas zorganizowanej na początku maja międzynarodowej „Akcji Czysta Odra”, w której wzięło udział ponad 15 tys. osób z Polski, Czech i Niemiec. Ludzie dołączają do niego chętnie. Przez lata z wieloma osobami się zaprzyjaźnił. Zaczął też organizować szkolenia i warsztaty ekologiczne dla młodzieży i dorosłych. Chętnie odwiedza szkoły, by odpowiadać dzieciom o znaczeniu czystej przyrody.


Sam uważa, że obcując z przyrodą nie należy z nią walczyć, ale współpracować, wtedy można pokonywać najtrudniejsze przeszkody. – Świat, w którym żyjemy jest naszym domem. A żeby dobrze czuć się w domu, to trzeba o niego dbać: nie śmiecić, nie zanieczyszczać wody i powietrza, dbać o zieleń. To takie proste, a jednocześnie wymagające wyzwanie dla ludzkości. Chciałbym, żeby wszyscy mieli tego świadomość – mówi.
Wszystkie aktywności Dominika Dobrowolskiego można i warto śledzić na stronie www.cycling-recycling.eu , https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.eko .

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content