Dzikie zwierzęta w miejskiej dżungli

Fot. ZOO Wrocław

ZOO Wrocław wraz z Miastem Wrocław i Uniwersytetem Wrocławskim wystartowało z kolejną edycją kampanii “Dzikie w mieście”. Cel jest jeden – pokazać, jak w prosty sposób można wesprzeć miejską przyrodę.

Hasło, które przyświeca tej akcji to ochrona miejskiej bioróżnorodności. Wystartowała specjalna strona internetowa i kampania edukacyjna, a w planach są także wystawy i imprezy towarzyszące.

Głównym celem kampanii “Dzikie w mieście” jest edukowanie poprzez konkretne działania. Chcemy pokazać, co małym nakładem sił każdy mieszkaniec Wrocławia może zrobić, by pomóc dzikim zwierzętom.

–Nasze statystyki wskazują, że z roku na rok liczba zgłoszeń i interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu jest coraz większa. W ubiegłym roku odnotowaliśmy ich blisko 1200, czyli o około 20 % więcej, niż w 2020 roku. Od początku tego roku było ich ponad 400 – wylicza Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. – Pamiętajmy, że każde takie zdarzenie najlepiej zgłosić na naszą infolinię w Centrum Zarządzania Kryzysowego – 71 770 22 22, czynną całą dobę, 365 dni w roku. Zgłaszajmy sytuacje, w których napotkamy ranne zwierzę i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi ono zagrożenie.

Obalamy mity i dajemy tipy

Informacje i porady, które przygotowało zoo są proste do wcielenia w życie. W pomaganiu najważniejsze są chęci, a nie wielki wysiłek.

Pokazujemy, jak zrobić oczko wodne, zbić budkę lęgową dla ptaków, czy zrobić karmnik. Mówimy krok po kroku, jak uratować nietoperza, który wleciał ci do mieszkania, jak pomóc rannemu zwierzęciu znalezionemu na terenie miasta oraz żabom migrującym przez jezdnię – opowiada Agnieszka Korzeniowska, dyrektorka ds. marketingu ZOO Wrocław. – Przestrzegamy, by nie ruszać małych zajęcy i lisów ukrytych w trawie. Podpowiadamy, jakie konkretnie rośliny posadzić w ogrodzie oraz jak można wpłynąć na miejską zieleń, mieszkając w bloku lub kamienicy bez własnego ogrodu. Obalamy mity i wyjaśniamy, dlaczego nie należy dokarmiać ptaków chlebem, a jeży jabłkami.

ZOO nie tylko o lemurach

ZOO Wrocław chroni różnorodność biologiczną nie tylko w skali świata, ale także lokalnie. Jedną z najważniejszych misji ogrodów zoologicznych jest edukacja.

– Nasi zooedukatorzy podczas oprowadzania po zoo opowiadają nie tylko o tygrysach, lemurach, czy okapi. Z naszej oferty edukacyjnej można wybrać również zajęcia o dzikich mieszkańcach naszego miasta. Zdobywanie wiedzy o przyrodzie warto zacząć od własnego podwórka – przekonuje Marta Zając Ossowska, dyrektora ds. edukacji w Zoo Wrocław.

Fot. ZOO Wrocław

Edukacja ekologiczna jest także ważna dla partnerów kampanii, w tym Miasta Wrocławia czy ZDiUM.

– Wszystkie dane oraz szacunki pokazują, że wiele z dzikich zwierząt ginie na naszych drogach, ponieważ infrastruktura w miastach jest barierą dla ich migracji. Z tego też powodu w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ oraz we współpracy z innymi wrocławskimi instytucjami: Zarządem Zieleni Miejskiej, ZOO Wrocław, Ekosystemem oraz MPK Wrocław, uruchomiliśmy projekt społeczny „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”, który jest elementem kampanii „Dzikie w mieście” – informuje Klaudia Piątek rzeczniczka prasowa ZDIUM. – Jego celem jest zwiększenie świadomości kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt, oraz wprowadzenie we Wrocławiu tablic ostrzegawczych informujących o miejscach, w których występują jeże.

Zarząd Zieleni Miejskiej wyjaśnia z kolei, dlaczego nie kosimy wszystkich miejskich trawników oraz dlaczego nie usuwamy martwych drzew z parków. Wszystkie tematy tegorocznej kampanii powstały przy udziale ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zostały opracowane w konsultacji z teriologiem, herpetologiem, entomologiem, botanikiem i ornitologiem, a także ze specjalistami zajmującymi się interwencjami wobec dzikich zwierząt na terenie miasta i miejskimi instytucjami.

22 maja przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Do jednej z przyczyn zaniku różnorodności biologicznej na świecie zalicza się rozwój miast. Ale mogą one stanowić też doskonałe miejsca do życia dla dzikich gatunków zwierząt i roślin. Choć panuje powszechne przekonanie, że to wyjazd na wieś na „łono przyrody” pozwala na bliższe relacje z naturą, to w praktyce miasta stwarzają większe możliwości dbania o różnorodność biologiczną.

Kampania “Dzikie w mieście” ma za zadanie kształtować wzajemne relacje ludzkich i “dzikich” mieszkańców miast, aby zyskiwała na tym różnorodność biologiczna, od której wszyscy zależymy.

20 maja wystartowała strona internetowa kampanii “Dzikie w mieście”, którą można znaleźć pod adresem: https://zoo.wroclaw.pl/dzikie-w-miescie/

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content