Za nami Dolnośląski Kongres Samorządowy

fot. Radio Rodzina

To ósma już edycja Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego. Wydarzenie w stolicy naszego regionu zgromadziło pół tysiąca przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, naukowców, dziennikarzy, a także przedsiębiorców, działaczy organizacji pozarządowych oraz licznych ekspertów.

W trakcie debaty dyskusja skupiła się m.in. na tym, jak efektywnie pomagać uchodźcom na Dolnym Śląsku. Poruszone zostanie także zagadnienie znaczenia funduszy europejskich dla naszego regionu oraz perspektyw jego dalszego rozwoju. Ostatnim z tematów były wyzwania, ważne inwestycje i zagrożenia związane z regionalną służbą zdrowia.

Dolnośląski Kongres Samorządowy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ósma edycja zgromadziła liczne grono osób zainteresowanych istotą i kondycją samorządności w Polsce.

– Zasługi samorządu terytorialnego dla rozwoju kraju są niepodważalne. To właśnie tutaj, na dole, w mozolnym trudzie i dzięki ciężkiej pracy, wykuwa się autentyczna siła Polski i jej przyszłość. Szczególnie w ostatnich latach, w których zostaliśmy boleśnie doświadczeni przez pandemię koronawirusa, a następnie przez kryzys migracyjny wywołany wojną w Ukrainie, objawiła nam się realna siła samorządów. To dzięki ich pracy w dużej mierze udaje nam się przetrwać najtrudniejsze chwile – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. – Jestem zbudowany widząc zaangażowanie samorządowców nie tylko w ostatnich miesiącach wytężonej pracy, ale też podczas takich wydarzeń, jak nasz Kongres. Dzielimy się doświadczeniami i wspólnie pracujemy na rzecz naszych Małych Ojczyzn, a przede wszystkim ich mieszkańców – dodaje marszałek Przybylski.

– Jestem przekonany, że VIII Dolnośląski Kongres Samorządowy jest okazją do merytorycznej dyskusji na temat przyszłości naszego województwa. Dolny Śląsk jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. To efekt sprawnej współpracy samorządów wszystkich szczebli, skutecznego wydatkowania środków unijnych, a także niezwykłej przedsiębiorczości Dolnoślązaków. Liczę, że wzajemna wymiana doświadczeń zaowocuje wieloma nowymi projektami, a nawiązane partnerskie kontakty pozwolą poszerzać wiedzę i realizować szereg nowych inicjatyw – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Fundusze europejskie dla naszego regionem stały się jednym z dominujących tematów. Marszałek Cezary Przybylski przypomniał ich podział oraz negocjacje z rządem.

Marszałek mówił także o uchodźcach ulokowanych na południu regionu i szansach dla naszego regionu.

Minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówił o potrzebie takich spotkań.

– W trakcie wydarzenia podejmowane są zawsze aktualne tematy. To okazja także do spotkania się z samorządowcami oraz politykami administracji rządowej – mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jednym z głównych tematów były fundusze europejskie. Uczestnikiem panelu był Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

-Wiele rozmów toczy się w kuluarach, dodaje wicemarszałek.

-Kongres to wymiana dobrych praktyk – mówi Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski, który jest uczestniczył w panelu dot. zdrowia.

Wojewoda odpowiadał na pytanie: jak efektywnie pomagać uchodźcom?

-Kongres to rozmowa o przyszłości Dolnego Śląska – mówi Robert Raczyński – prezydent Lubina.

W wydarzeniu uczestniczył Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa.

Piotr Karwan Przewodniczący Klubu w Sejmiku – Prawo i Sprawiedliwość zaznaczył, że w trakcie wydarzenia został poruszony temat nowego szpitala onkologicznego.

Covid-19, uchodźcy z Ukrainy czy ochrona zdrowia – to tematy, które powinniśmy poruszyć w trakcie wydarzenia – mówił Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Co samorządowcom chciał przekazać w trakcie wydarzenia prof. Adam Maciejczyk – dyrektor DCO we Wrocławiu?

Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Małgorzata Calińska – Mayer podkreślała, że po przerwie wywołanej pandemią Covid-19 frekwencja w trakcie spotkania świadczy o potrzebie takich spotkań.

Tytus Czartoryski – radny sejmiku zwrócił uwagę na problem wojny w Ukrainie.

Uczestnikiem spotkania był także Patryk Wild – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

„Samorząd. Teraźniejszość – Przyszłość” to główne hasło zakończonego właśnie ósmego Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego. Wydarzenie, organizowane już tradycyjnie przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, zgromadziło liczne grono przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, naukowców, przedsiębiorców, ekspertów i dziennikarzy. W sumie w Kongresie wzięło udział ponad pół tysiąca uczestników.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content