Polsko-niemiecki Dzień Europy w Gubinie [relacja]

fot. Radio Rodzina

Zakończyły się obchody święta Europy, które 7 maja zorganizowano w transgranicznym mieście Gubin-Guben (woj. lubuskie i Brandenburgia). W wydarzeniu uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Nie brakło debat, koncertów, atrakcji dla dzieci czy wieczornych pokazów.

O programie Dnia Europy mówi Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.

Jeszcze kilka dekad temu miejscowości Gubin i Guben były od siebie oddzielone. Marzena Guz-Vetter, p.o. szefowej Komisji Europejskiej w Polsce tłumaczy, co zmieniło się m.in. dzięki unijnemu programowi Interreg i współpracy między regionami.

Zapytaliśmy mieszkańców, jak podobał im się Dzień Europy.

Współpracę polsko-niemiecką od 30 lat uskutecznia m.in. stowarzyszenie gmin Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr / Spree-Neisse-Bober, mający biura po obu stronach miasta. Pan Andrzej Adamczyk tłumaczy, na czym polega jego misja.

Mały krok, wielkie zmiany

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 18 lat. Zmieniło się sporo, zaczynając od kwestii takich jak zniesienie wiz, ceł czy roamingu – tłumaczy Witold Naturski z Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie, zwracając uwagę na wolność wyrażania opinii i wolność słowa.

-Świętujemy symbolicznie i autentycznie – dodaje Leszek Gaś, dyrektor Biura PE we Wrocławiu.

Hasłem przewodnim imprezy była solidarność z Ukrainą. Wieczór w Gubinie zakończył pokaz laserów oraz koncerty artystów na Wyspie Teatralnej.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content