Poznaj smaki Dolnego Śląska

Fot. Szlak Kulinarny Smaki Dolnego Śląska

„Dolny Śląsk – nie do opowiedzenia, do zobaczenia!” – szeroko znane hasło promocyjne regionu zachęca do aktywnego odkrywania jego atrakcji za pomocą zmysłów. Teraz pora włączyć kolejny z nich – czas na posmakowanie Dolnego Śląska!

Od kilku lat w naszym regionie rozwija się turystyka kulinarna, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom osób, które trasy swoich podróży ustalają pod kątem poznawania potraw i produktów danego regionu.

– Fenomen Dolnego Śląska polega na tym, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – rowerzyści, pasjonaci obserwacji gwiazd, miłośnicy zabytków techniki, a nawet smakosze. Kulinarnie mamy się czym pochwalić! Jest wiele produktów regionalnych, takich jak sery, wina czy pierniki, które nie są jeszcze dobrze rozpoznawalne. Zachęcam, aby podczas wycieczek nie wybierać przypadkowych miejsc i sprawdzać na mapie, gdzie można spróbować dolnośląskich smaków – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Z okazji Otwarcia Sezonu Turystycznego na Dolnym Śląsku oraz Światowego Dnia Turystyki Kulinarnej, Urząd Marszałkowski przygotował na Geoportalu Dolny Śląsk mapę online pt. „Turystyka kulinarna Dolnego Śląska”. Na mapie tej znajdą Państwo kluczowe miejsca, inicjatywy i działania związane z dziedzictwem kulinarnym naszego regionu. Mapa prezentuje pięć warstw:

1.    Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska.

2.    Szlak Kulinarny „Smaki Dolnego Śląska”.

3.    Dolnośląski Szlak Piwa i Wina.

4.    Zrzeszenie „Karkonosze Slow”.

5.    Inne – w tej sekcji przedstawiamy mniejsze, lecz równie interesujące inicjatywy kulinarne z naszego regionu, np. Dolnośląski Targ Rolny, Smaki Wrocławia, Slow Food Dolny Śląsk, Slow Food (Breslavia) Wrocław, Chwastożercy, Targ Rolny Górskie Smaki w Jeleniej Górze, i in.

Mapa ma na celu uporządkowanie tematu dotychczas powstałych działań związanych z dziedzictwem kulinarnym Dolnego Śląska. Przedstawione działania nie mają charakteru liniowego, lecz punktowy. Oznacza to, że można je swobodnie komponować w interesujący wyjazd turystyczny. Co więcej, tak jak w przypadku innych map online stworzonych przez Urząd Marszałkowski, mapa ta nie jest zbiorem zamkniętym i będzie w przyszłości poszerzana o nowe kulinarne inicjatywy.

Dolny Śląsk staje się miejscem docenianym przez coraz większe kręgi turystów kulinarnych. Mamy nadzieję, że prezentowana mapa pozwoli lepiej zorientować się w bogactwie i różnorodności regionalnej oferty, równocześnie nie pozwalając, by żadna lokalna inicjatywa umknęła uwadze potencjalnych turystycznych smakoszy.

Zapraszamy do eksplorowania mapy, a następnie – smaków Dolnego Śląska. Mapa powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Link do mapy: https://geoportal.dolnyslask.pl/cat/usr/admindiip/mapa/turystyka-kulinarna-dolnego-slaska-thmw4

Fot. Szlak Kulinarny Smaki Dolnego Śląska
Fot. Szlak Kulinarny Smaki Dolnego Śląska

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content