6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Foto: M.Kurowska

Już po raz szósty Wrocławski Teatr Lalek zaprasza swoich Widzów na Przegląd Nowego Teatru
dla Dzieci. Czas oczekiwania na tę edycję był wyjątkowo długi. W latach 2020-2021, ze względu
na pandemię, organizatorzy musieli dwukrotnie podjąć decyzję o przełożeniu Przeglądu na spokojniejszy i bezpieczniejszy czas. Trudno było przewidzieć, że ostatecznie ten nie nadejdzie i że 6. edycja będzie się odbywać w cieniu wojny.

– W spektaklach dla dzieci zawsze jest element porządkowania świata – poskreśla Maria Wojtyszko – Kierowniczka Literacka Wrocławskiego Teatru Lalek.

– W ramach ogrodu sztuk czyli dużego bloku warsztatowego pojawi się 29 bezpłatnych warsztatów – mówi Katarzyna Krajewska – Sekretarz literacka, Kierowniczka Pracowni Pedagogiki Teatru.

Główną ideą organizowanego od 2013 r. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci pozostaje prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich – i nie tylko – teatrach. Tytułowy „nowy teatr” organizatorzy rozumieją jako sięganie przede wszystkim
do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.

– Dziecko w każdym wieku znajdzie coś dla siebie – podkreśla Katarzyna Krajewska.

W ramach 6. edycji Przeglądu na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek pojawi się aż 11 przedstawień prapremierowych („Gipsowa kraina”, „O czym szepcze las” „Ciuf, ciuf! Hau, hau!”, „Cztery pory roku”, „Odmęt”, „Rutka”, „Kluk”, „Królestwa” i „Wielki Zły Lis” oraz dwie realizacje z udziałem Kazia Sponge’a – jednej z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych w Polsce lalek teatralnych). W programie nie zabraknie jednak reinterpretacji klasyki; widzowie będą mogli zobaczyć „13 bajek z królestwa Lailonii” – spektakl lalkowy na podstawie bajek filozoficznych Leszka Kołakowskiego – czy musical „Akademia pana Kleksa” z udziałem zawodowych aktorów i dzieci. Pracując nad tą edycją, Wrocławski Teatr Lalek postanowił także zacieśnić współpracę z wrocławskim Wydziałem Lalkarskim krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Dzięki temu w programie Przeglądu znalazły się aż trzy spektakle zrealizowane przez studentów tej uczelni: „Czarownice objaśniają świat – polskie legendy”, „Pomiłość” oraz „Historia roku”.

Przegląd Noewgo Teatru dla Dzieci nie jest i nigdy nie był wydarzeniem branżowym, ale
przede wszystkim świętem dzieci i młodzieży – dlatego też zwykle łączony jest z obchodami
Międzynarodowego Dnia Dziecka. Tak jest i w tym roku. Każdego dnia w Ogrodzie Staromiejskim
odbędą się bezpłatne interdyscyplinarne warsztaty artystyczne, a w weekend – niebiletowane
spektakle plenerowe. Po przedstawieniach dla starszych dzieci odbędą się spotkania z twórcami
i aktorami. Teatr przygotował także specjalne propozycje dla rodzin z Ukrainy: spektakle i warsztaty z wprowadzeniem lub tłumaczeniem na język ukraiński. W programie Ogrodu Sztuk znalazły się
ponadto warsztaty dostosowane do potrzeb osób g/Głuchych.

foto: N. Kabanow
foto: J. Wittchen

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content