PGE została Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie

fot. Radio Rodzina

PGE Polska Grupa Energetyczna została Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie. Aktywny mecenat PGE ma na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu.

Spółki Skarbu Państwa swoją działalnością pokazują, że można prowadzić biznes odpowiedzialnie, inwestując w rozwój społeczeństwa i pielęgnując najlepsze pamiątki kultury narodowej. Współpraca PGE Polskiej Grupy Energetycznej z Muzeum Narodowym w Lublinie obejmuje ochronę i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu, które jest zjawiskiem unikatowym w skali międzynarodowej. Ziemia lubelska od wieków była bogatym pejzażem wielokulturowości, która ukształtowała jej różnorodność. Warto także podkreślić, że planowana współpraca obu podmiotów to nie tylko ochrona zabytków kultury, ale przede wszystkim planowana realizacja nowych wydarzeń artystycznych oraz edukacyjnych, które będą promować bogactwo i potencjał kulturowy drogiej nam wszystkim Lubelszczyzny – napisał Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych w liście, który odczytał Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych podczas uroczystości podpisania umowy pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną a Muzeum Narodowym w Lublinie.

PGE jest aktywnym mecenasem kultury w Polsce. Dzięki współpracy PGE z Muzeum Narodowym w Lublinie możliwe będzie zrealizowanie wydarzeń kulturalnych, zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i seniorów. Chcemy upowszechniać dziedzictwo kulturowe regionu. Muzeum jest znane z obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”, jak również XIV-wiecznej Kaplicy Trójcy Świętej, a od niedawna, dzięki wsparciu PGE, trwa wystawa prac wybitnej polskiej artystki art deco Tamary Łempickiej. Razem z Dyrekcją Muzeum zapraszany do jej odwiedzenia – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE stanowi wielkie wsparcie Muzeum Narodowego w Lublinie, jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych wschodniej Polski oraz ważnego ośrodka promocji miasta i regionu. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca będzie przykładem wspólnego działania na rzecz kultury i dbałości o polskie dziedzictwo kulturowe – dodaje dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie dr Katarzyna Mieczkowska.

W ramach współpracy PGE razem z Muzeum Narodowym w Lublinie zrealizuje liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wystawę archeologiczną „Magia starożytnego Egiptu”, Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się w formie stacjonarnej i zagwarantuje wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów, jak również szeroką ofertę letnich zajęć edukacyjnych w przestrzeni zamku w Lublinie w ramach projektu „Lato w Zamku”.

Wśród wydarzeń, których realizację umożliwiła współpraca z PGE, znajduje się także największa tegoroczna wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”. To pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej na całym świecie polskiej malarki. Tamara Łempicka stała się ikoną swoich czasów. W latach 20. i 30. XX wieku stworzyła własny i rozpoznawalny do dziś język artystyczny, dzięki któremu zyskała sławę oraz uznanie. Na wystawie są prezentowane obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów francuskich, m.in.: Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes.

PGE jest jednym z największych mecenasów kultury w Polsce. Jednym z filarów strategii sponsoringowej PGE jest wsparcie ważnych instytucji kultury. PGE współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie jest Mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku, oraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie jest Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego i Nowego Skarbca Koronnego. PGE jest także mecenasem 14 filharmonii w całej Polsce i Teatru Wielkiego w Łodzi.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content