Nieszpory tradycyjne w oktawie Wielkanocy

Fot. Lumen de Lumine

Fundacja Lumen de Lumine skupiająca swoje działania wokół muzyki, liturgii oraz edukacji liturgicznej młodych pokoleń, organizuje nieszpory łacińskie z chorałem gregoriańskim i polifonią.

Wydarzenie rozpocznie się 21 kwietnia o godz 19:00 w kościele NMP na Piasku. Jest to rzadka okazja do kontynuacji świętowania w oktawie Wielkanocy poprzez modlitwę psalmami.

Oktawa Wielkanocy to przedłużenie świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa. Liturgia tradycyjna przed 1963 r. oferuje jej uczestnikom wyjątkowe formy liturgiczno-muzyczne. Hymn i versy zastępuje śpiew Haec dies, a antyfony z Niedzieli Zmartwychwstania śpiewa się codziennie.

Przyjdź, jeśli chcesz wnieść w swoje przeżywanie Wielkanocy doświadczenie uroczystych śpiewanych nieszporów. Wielką radością jest również duże prawdopodobieństwo iż nieszporom po raz pierwszy przewodniczyć będzie kapłan oraz ministranci – zachęca Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis i prezes fundacji Lumen de Lumine.

Uczestnicy czwartkowych nieszporów otrzymają książeczki z tłumaczeniami. Po nabożeństwie przeprowadzona będzie zbiórka na organizację I Ogólnopolskiego Kursu Chorału Gregoriańskiego we Wrocławiu „Convivium Gregorianum”, który odbędzie się od 18 do 23 lipca br.

Pierwsza edycja Kursu będzie miała dwa poziomy. Podstawowy, wprowadzający w zasady śpiewu i czytania nut chorałowych oraz średnio zaawansowany wprowadzający do interpretacji chorału gregoriańskiego na podstawie notacji z X i XI wieku. Miejscem Kursu będzie historyczne centrum Wrocławia, wyspa Ostrów Tumski – dodaje Łukasz Czartowski.

W planie Kursu przewidziane są – Jutrznia, Nieszpory i Msza Święta („trydencka” oraz wg NOM), wykłady, próby śpiewu oraz koncerty. Wydarzenie patronatem honorowym objął abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content