#KolejNaZabytki – Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki rośnie w siłę!

fot. Radio Rodzina

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Zajezdnia Popowice we Wrocławiu – do regionalnego zrzeszenie obiektów dziedzictwa przemysłowego i technicznego dołączają kolejne obiekty.

– Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących ośrodków przemysłowych w Europie. To tutaj wdrożono często pionierskie na skalę świata rozwiązania techniczne. Dzisiaj do 26 obiektów dziedzictwa przemysłowego dołączają dwa kolejne. Do Fundacji Dziedzictwa Przemysłowego Śląska cały czas mogą zgłaszać się przedstawiciele miejsc, które chciałyby dołączyć do inicjatywny. Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki ciągle się bowiem rozwija – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. 

Miasto dobrej gliny

Bolesławiec, znany jako „miasto dobrej gliny”, może się pochwalić tradycjami ceramicznymi sięgającymi średniowiecza. Zdobione dekoracją stempelkową naczynia są znane na całym świecie. Od 2021 r. miasto jest członkiem Europejskiego Szlaku Ceramiki, jednego ze Szlaków Kulturowych Rady Europy, skupiającego najważniejsze ośrodki rzemiosła ceramicznego. Ponad 7000 eksponatów – od wyrobów z XIII w. po naczynia produkowane współcześnie – Muzeum Ceramiki kontynuuje działalność przedwojennego Muzeum Miejskiego. Od 1967 r. gromadzi zbiory bolesławieckiej kamionki.

Zabytkowe Pojazdy Zajezdni Popowice

Niemiecki wagon z dwudziestolecia międzywojennego, pierwsze tramwaje polskiej produkcji powstałe po II wojnie światowej, pierwszy polski tramwaj szybkobieżny czy jeden z pierwszych niskopodłogowych autobusów, które były produkowane w naszym kraju. Kolekcja 30 tramwajów, autobusów i samochodów, z których najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX w. stacjonuje na terenie zabytkowej Zajezdni Popowice, powstałej w 1901 r. 

– Zabytkowa Zajezdnia Popowice to jedno z tych miejsc, które jest symbolem rewolucji przemysłowej. Do dziś korzystamy z jej dobrodziejstw. Szlak powstał po to, by chronić takie miejsca i ocalić je od zapomnienia. Przejazd zabytkowym pojazdami czy wizyta w miejscach związanych z rozwojem przemysłu na Dolnym Śląsku, to frajda dla dzieci i dorosłych, a przy okazji świetna, żywa lekcja historii – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

Aktualizacja mapy

Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki jest zrzeszeniem obiektów dziedzictwa przemysłowego i technicznego. Znajdują się na nim zabytki związane z energetyką, kolejnictwem, tradycją górniczą i hutniczą, z przetwórstwem, łącznością, uzdatnianiem wody oraz przemysłem spożywczym. Czynne zakłady produkcyjne, zabytkowe parki maszynowe, skanseny, muzea, budynki użyteczności publicznej. Mapa, na której zebrano obiekty znajdujące się na szlaku została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie PTTK. Jest dostępna w formie papierowej oraz online.  W najbliższym czasie zostanie zaktualizowana o dołączające obiekty.

Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki

W tym roku po raz drugi w historii odbędzie się Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki – wydarzenie w całości poświęcone dawnej technice motoryzacyjnej i przemysłowej. Uczestnicy rajdu nie tylko będą się przemieszczać w historycznych pojazdach, ale cała trasa przebiegać będzie przez Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki. Rajd skierowany jest do posiadaczy pojazdów mechanicznych wyprodukowanych lub zaprojektowanych przed 1991 r. Zapraszamy!

Mapa zabytków techniki online: https://dolnyslask.travel/mapa-zabytkow-techniki-dolnego-slaska-2/

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content