Nowa audycja: Bliżej Europy

fot. Radio Rodzina

W kwietniu rozpoczynamy nowy cykl audycji o tematyce priorytetowych działań Unii Europejskiej. Program emitowany będzie raz w miesiącu i powstaje we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

-Tematem pierwszego odcinka będzie dezinformacja: jak ją rozpoznać, jak jej przeciwdziałać, jak chronić obywateli. W tym procesie ważna jest edukacja – mówi Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.

Podmioty bezpieczeństwa, a także organizacje fact-checkingowe zauważają obecnie wyraźny wzrost „produkcji” dezinformacji w związku z agresją Rosji na Ukrainę. -Należy zachować czujność – przyznaje medioznawczyni prof. Karina Stasiuk-Krajewska z Uniwersytetu SWPS.

Mechanizmy dezinformacji opierają się na celowym wprowadzeniu kogoś w błąd, odwołują się do emocji, mają za zadanie spolaryzować społeczeństwa, odwrócić uwagę opinii publicznej.

-Takie działania na wielką skalę prowadzi obecnie Federacja Rosyjska – mówi prof. Agnieszka Legucka, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jak się bronić? Jak rozpoznawać fake-newsy? Do tego służy platforma EU vs Disinfo, o której mówi dr Martyna Bildziukiewicz, dyrektor East Stratcom Task Force Komisji Europejskiej.

Ekspertka podała kilka źródeł, które weryfikują wiadomości.

Więcej w nowej audycji Radia Rodzina pt. „Bliżej Europy” już w czwartek 21 kwietnia po godz. 14:00.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content