Cztery miesiące funkcjonowania pilotażowego projektu – Sali Porodów Naturalnych

mat. prasowe

Minęły 4 miesiące funkcjonowania pilotażowego projektu – Sali Porodów Naturalnych w Szpitalu im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Utworzenie Sali Porodów Naturalnych spotkało się z pozytywnym odzewem i dużym zainteresowaniem przyszłych mam. Projekt powstał z myślą o pacjentkach, które chcą świadomie w warunkach zbliżonych do domowych przywitać swoje dzieci.

-Zależy nam na zapewnieniu przyszłym mamom odpowiedniego komfortu w czasie tak ważnego wydarzenia, jakim są narodziny dziecka. Sala Porodów Naturalnych jest miejscem, gdzie pacjentka może poczuć się prawie jak w domu. Zmiany, które wprowadzamy w szpitalu powodują, że pacjentki coraz częściej wybierają właśnie nasz szpital – w pierwszych miesiącach odnotowaliśmy wzrost liczby porodów o 10 %, a w marcu o 25 % – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przekaże środki w wysokości 200 tyś. zł na dostosowanie bloku porodowego do stworzenia Sal Porodów Naturalnych oraz zamontowania wanny do porodów w wodzie. Celem jest zapewnienie przyszłym mamom odpowiedniego komfortu oraz możliwość wyboru alternatywnych, niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego.

W szpitalu im. Falkiewicza liczba porodów w miesiącu zwiększyła się ze 180 do 250, obniżono odsetek nacięć krocza z 75% do poniżej 30% oraz obniżono odsetek cięć cesarskich z 52% do 46%.

Obecnie w szpitalu działają 3 Sale Porodów Naturalnych, w najbliższym czasie mają zostać uruchomione kolejne, docelowo ma ich być 8. Poród w SPN to forma pośrednia między porodem w szpitalu, a porodem w domu. Istotne jest, że w przypadku jakichkolwiek komplikacji, zespół wykwalifikowanych położnych oraz lekarzy ginekologów, anestezjologów i neonatologów jest cały czas na miejscu, dlatego pacjentka może czuć się w pełni bezpiecznie.

O kompleksowej pomocy w placówce mówi dr inż. Agnieszka Chrobak.

Od grudnia 2021 przekształcamy Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Neonatologiczny w Modelowe Centrum Zdrowia Prokreacyjnego, a utworzenie Sal Porodów Naturalnych w naszym Szpitalu, gdzie opieka nad kobietą rodzącą odbywa się zgodnie ze Standardami Organizacyjnymi Opieki Okołoporodowej jest pierwszym z filarów tego przedsięwzięcia. Do końca czerwca powstanie 8 sal porodów naturalnych dodaje dr inż. Agnieszka Chrobak.

Od kwietnia 2022 r. Sala Porodów Naturalnych została włączona w funkcjonowanie głównego Bloku Porodowego. Decyzja wynika z tego, że szpital chce umożliwić korzystanie z Sal Porodów Naturalnych również kobietom, które wymagają rozszerzonej formy opieki z powodu powikłań ciąży.

Biorąc pod uwagę, że pilotażowy projekt – Sala Porodów Naturalnych – spełniający kryteria możliwości prowadzenia porodów w sposób naturalny, z jednoczesną, natychmiastową możliwością interwencji w przypadku porodów podwyższonego ryzyka, powiódł się, aktualnie przekształcamy obecny Blok porodowy i część położniczą w Sale Porodów Naturalnych. Została zwiększona liczba położnych na dyżurze z 3 do 5, aby móc realizować ważne założenie projektu mieszczące się w haśle „Jedna rodząca – jedna położna – jeden pokój” – mówi dr n. med. Jarosław Pająk.

Projekt ma wyróżniać się ciągłością opieki – pacjentka ma zapewnioną opiekę położnej w czasie porodu oraz w kolejnych dobach po porodzie, aż do momentu opuszczenia placówki. Poród odbywa się w warunkach kameralnych ze wsparciem położnych oraz lekarzy.

Chcielibyśmy, aby wyróżniała nas ciągłość opieki – pacjentka rodzącą trafia pod nasze skrzydła w czasie porodu, jak i na kolejne doby po porodzie, w których opiekujemy się mamą i jej maleństwem, aż do momentu opuszczenia naszej placówki. Poród odbywa się z bardzo dobrym wsparciem położnych oraz lekarzy ginekologów, neonatologów i anestezjologów. Profesjonalizm, empatia i wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów – to nasza oferta. Bardzo zależy nam na tym, by wyjątkowy czas porodu zapisał się pozytywnie w sercach i pamięci Rodziców. Zapraszamy serdecznie – mówi Katarzyna Hołyńska położna, koordynator części porodowo-położniczej Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

Co wyróżnia Sale Porodów Naturalnych:

✅ położna opiekuje się kobietą w trakcie porodu – jedna rodząca – jedna położna – jedna sala

✅ za poród nie są pobierane żadne opłaty

✅ poród rodzinny – podczas porodu może towarzyszyć bliska osoba

✅ kameralność i intymność – sale mają charakteryzować się ciepłym wystrojem wnętrza, które zbliżone będą do warunków domowych. Istnieje możliwość włączenia muzyki podczas porodu, wyboru natężenia światła, oraz skorzystania z chust

✅ poród aktywny – podczas porodu proponowane są pozycje wertykalne dogodne dla rodzącej, do dyspozycji jest piłka do skakania oraz prysznic. Wszystko odbywa się zgodnie z indywidualnym rytmem pacjentki oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa mamy i dziecka.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content