Otwarto nowoczesną pracownię kardiologiczną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu

fot. Radio Rodzina

Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu oficjalnie otwarto dziś nowoczesną pracownię dzięki której w komfortowych warunkach można leczyć małych pacjentów wymagających nowoczesnych form leczenia zabiegowego wad kardiologicznych. Inwestycja sfinansowana została z funduszy unijnych.

– Z każdym rokiem unowocześniamy dolnośląską służbę zdrowia. Nowe szpitale, najlepsi specjaliści, ale także nowoczesny sprzęt jest dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. Powstanie tej nowoczesnej Pracowni było możliwe dzięki środkom unijnym – inwestycję dofinansowaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Całkowity koszt stworzenia pracowni to prawie 8 mln zł. Nowoczesna służba zdrowia to jeden z priorytetów samorządu województwa – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Nowoczesna Pracownia Przeznaczyniowej Diagnostyki i Terapii Wad Serca u Dzieci, to miejsce, w którym w komfortowych warunkach można leczyć małych pacjentów wymagających nowoczesnych form leczenia zabiegowego wad kardiologicznych.

Pracownia została wyposażona w niezbędny sprzęt medyczny do wykonywania wysokospecjalistycznych procedur medycznych. Uzyskanie dostępu do angiografii dwupłaszczyznowej nie tylko ułatwiło pracę lekarzom, ale przede wszystkim zwiększyło możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, zmniejszając zapotrzebowanie na środki kontrastowe.

– Uruchomienie Pracowni stanowi odpowiedź na jedno z najważniejszych wyzwań zdrowotnych na Dolnym Śląsku, jakim są choroby serca i układu krążenia u najmłodszych pacjentów. Inwestycja jest wyrazem troski o zdrowie, jakość i kompleksowość diagnostyki i leczenia małych pacjentów Dolnego Śląska – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pracownia powstała przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt stworzenia pracowni to prawie 8 mln zł.

Oddział Kardiologii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu jest jedynym pełnoprofilowym, referencyjnym ośrodkiem działającym na terenie województwa dolnośląskiego, obejmującym wysokospecjalistyczną opieką kardiologiczną, przede wszystkim dzieci z województwa dolnośląskiego, ale również wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W Oddziale pełniony jest całodobowy ostry dyżur dla noworodków, niemowląt i dzieci starszych z wrodzonymi wadami serca, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu serca. Od kilku lat szpital odnotowuje wzrost liczby małych pacjentów.

W ramach Pracowni Przeznaczyniowej Diagnostyki i Terapii Wrodzonych Wad Serca u Dzieci wykonuje się szerokie spektrum inwazyjnych procedur kardiologicznych: balonową walwuloplastykę aortalną, balonową walwuloplastykę płucną, angioplastykę aortalną, angioplastykę tętnic płucnych, implantację stentów w koarktacji aorty, implantację stentów do tętnic płucnych i innych struktur naczyniowych, w tym przezskórne zamykanie ubytków międzykomorowych, przezskórne zamykanie ubytków międzyprzedsionkowych, zamykanie kolaterali oraz przetok, zabiegi Rashkinda, a także przezskórną implantację zastawki płucnej – Melody.

Aktualnie w Pracowni wykonywane są najbardziej skomplikowane zabiegi u pacjentów ze wszystkich rejonów kraju, nie tylko z dolnośląskiego i województw ościennych, ale również z Mazur, Pomorza, Podkarpacia, Podlasia, Warszawy i wielu innych.

Na Oddziale Kardiologii Dziecięcej wykonywane są wszystkie procedury, które aktualnie dostępne są w tej specjalizacji, jednak najsilniejszą stroną jest opieka nad pacjentami z wrodzonymi wadami serca, głównie w zakresie ich przeznaczyniowego leczenia. Do tej pory Oddział Kardiologii Dziecięcej nie miał własnej pracowni, wykorzystywana była pracownia, w której leczeni są pacjenci dorośli. Natomiast leczenie dzieci z wrodzonymi wadami serca wymaga szczególnych warunków, przede wszystkim dostępu do angiokardiografii dwupłaszczyznowej.

Warto również dodać, że w ramach pracowni zabiegowej leczeni są pacjenci dorośli (tzw. „młodzi dorośli”) z wrodzonymi wadami serca. Ta grupa pacjentów spotyka się z wyjątkowymi problemami, ze względu na brak rozwiniętej sieci placówek zapewniających odpowiedni poziom opieki nad tą szczególną grupą pacjentów. Po osiągnięciu pełnoletności pacjenci trafiają do standardowych oddziałów kardiologicznych, które nie mają doświadczenia w leczeniu wrodzonych wad serca.

Przełom w chirurgii robotycznej w Polsce

Dzisiejsza wizyta Ministra Zdrowia oraz Prezesa NFZ we wrocławskim szpitalu przy ul. Kamieńskiego była okazją do dyskusji na temat doświadczeń wojewódzkiego szpitala w wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci. Warto przypomnieć, że w 2010 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu był pierwszym ośrodkiem w Polsce, do którego trafił robot da Vinci. Robot jest wykorzystywany do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii. Chirurgia robotowa pozwala  operować́ z niezwykłą precyzją.

– Bardzo się cieszę, że tutaj właśnie w tym ośrodku możemy w pewnym sensie zainaugurować to wprowadzenie robotyki do systemu publicznego. Pod tym kątem mamy milowy, technologiczny krok w naszym publicznym systemie opieki zdrowotnej. Przez te 12 lat tutaj we Wrocławiu zostało wykonanych blisko 500 operacji, tutaj zostali wykształceni specjaliści, którzy pod okiem pana profesora Witkiewicza nabierali doświadczenia. Myślę, że to, że zaczynamy w systemie publicznym, mając też na to środki, finansować takie zaawansowane procedury, to też jest taki symptomatyczny znak, że nasz system opieki publicznej staje się coraz bardziej innowacyjny – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 1 kwietnia 2022 r. wprowadzono refundacje leczenia chirurgicznego raka gruczołu krokowego z zastosowaniem chirurgicznego robota Da Vinci. Pacjenci chorzy onkologicznie od lat oczekiwali na refundacje zabiegów z wykorzystaniem właśnie tego robota.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu od 12 lat zabiegał o wprowadzenie refundacji zabiegów wykonywanych przy pomocy robota da Vinci.

– Po 12 latach starań, niezliczonej liczbie wizyt i spotkań w różnych gremiach, decyzją obecnego Ministra Zdrowia polscy pacjenci mają refundowany dostęp do najnowocześniej techniki chirurgicznej na obecnym etapie rozwoju medycyny. Przez 12 lat zdobyliśmy doświadczenie, przedstawiliśmy najlepiej udokumentowane wskazania do leczenia techniką robotową, przeprowadziliśmy analizę finansową z której wynika redukcja kosztów. Pozostawała tylko decyzja, którą podjął Minister Niedzielski – mówi prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content