Charytatywny koncert Chóru „Żurawli”  w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu

Związek Ukraińców w Polsce oraz Ukraiński Chór Męski „Żurawli”, reprezentacyjny chór Związku Ukraińców w Polsce, zapraszają na dobroczynny koncert ukraińskiej muzyki chóralnej we Wrocławiu.

– Koncert ma charakter charytatywny – mówi Ihor Sułyma – organizator koncertu.

– W tym roku obchodzimy 50-lecie istnienia chóru – dodał Ihor Sułyma.

– Usłyszymy słynne pieśni ukraińskie – mówi Ihor Sułyma.

Koncert odbędzie się w sobotę, 26 marca 2022 r., o godz. 17:00 w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu (pl. bpa Nankiera 15, Wrocław). Wstęp wolny.

Podczas koncertu będą zbierane datki na pomoc Ukrainie. Patronat honorowy nad koncertem objęli: JE biskup Włodzimierz R. Juszczak OSBM, ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

INFORMACJA O CHÓRZE

Żurawli to istniejący od 1972 r. chór męski, reprezentacyjny zespół chóralny Związku Ukraińców w Polsce. Zrzesza chórzystów z całego kraju. Siedzibą chóru jest Warszawa. Repertuar zespołu obejmuje ukraińską muzykę ludową oraz najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej.

Inicjatorem powstania zespołu był Michał Strumiński. Współzałożycielem i pierwszym dyrygentem chóru był Jarosław Polański — znany ukraiński działacz społeczny pochodzący z Łemkowszczyzny, dyrygent, pedagog i popularyzator pieśni łemkowskich, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pierwsza próba chóru odbyła się w lutym 1972 roku w Śródborowie pod Warszawą i uczestniczyło w niej 35 przyszłych chórzystów, zaś pierwszy koncert – 27 lutego 1972 roku w sali Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W 1983 roku na czele chóru stanął jeden z chórzystów — Roman Rewakowicz, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W 1993 r. dyrygentem „Żurawli” został inny członek zespołu — Roman Radziwonowicz, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 1999 do 2003 roku chór prowadził Jarosław Lewków, absolwent Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie. W 2003 roku funkcję dyrygenta objął Jarosław Wujcik, były członek chóru, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W chórze śpiewało w sumie ponad 200 osób pochodzących z miejscowości z całej Polski. Wśród chórzystów byli przedstawiciele zespołów artystycznych działających wówczas w ramach Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i jednocześnie aktywni działacze tej organizacji, osoby niezaangażowane w działalność UTSK, śpiewacy greckokatolickich i prawosławnych chórów parafialnych, Ukraińcy wysiedleni w 1947 r. w ramach Akcji Wisła, czy osoby z rodzin emigrantów z Ukrainy. Dziś śpiewają też z nami Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski — do pracy lub wskutek wojny — w ciągu ostatnich kilku lat.


ŻYCIORYS ARTYSTYCZNY DYRYGENTA

Jarosław Wujcik (ur. 1968) – tenor, kontratenor, dyrygent, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa prof. Piotra Kusiewicza i Dariusza Paradowskiego);  W latach 1983-1997 – chórzysta, solista, korepetytor Ukraińskiego Chóru Męskiego „Żurawli”. W latach 1987-1994 – współtwórca, kierownik muzyczny i aktor studenckiego Ukraińskiego Teatru Eksperymentalnego „Kontakt” z siedzibą w Gdańsku. W latach 1994-1996 – wokalista Zespołu Muzyki Dawnej „Rosetum Musicum” W latach 1997-2006 roku – chórzysta, solista, drugi dyrygent Kameralnego Chóru Męskiego „Syntagma”. W latach 2000-2005 – regent Chóru św. Bartłomieja przy Greckokatolickiej Parafii Konkatedralnej w Gdańsku. Od maja 2003 – kierownik artystyczny i dyrygent Ukraińskiego Chóru Męskiego „Żurawli”. Od września 2005 – regent chóru przy Greckokatolickim Soborze Metropolitalnym św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Od grudnia 2007 – Dyrektor Instytutu Regenckiego Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content