Pomoc Kościoła dla Ukrainy w czwartą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny

Fot. BP KEP

Konferencja Episkopatu Polski zorganizowała w Warszawie spotkanie z udziałem przedstawicieli kościoła i instytucji charytatywnych, które od samego początku eskalacji wojny w Ukrainie aż po dziś udzielają się z niesieniem pomocy, wsparcia i realnej obecności tym, którzy pozostali w kraju objętym wojną.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ zauważył, że wojna rozpoczęła się dużo wcześniej niż w lutym 2022 roku, to znaczy w roku 2014 roku przez ówczesne działania Rosji wobec Ukrainy. Ten konflikt spowodował ogromne straty w ludziach, niewyobrażalne wprost straty materialne, a także wielkie cierpienie ludzi i ogromną falę migracyjną.

– Kiedy mówimy „Pomoc dla Ukrainy”, mamy na myśli pomoc ludziom, którzy doświadczyli różnego rodzaju nieszczęścia na skutek działań wojennych, a także chorych, biednych i wykluczonych, których dosięgło jeszcze większe nieszczęście z powodu sytuacji, w jakiej się znaleźli – mówił podczas konferencji biskup Krzysztof Chudzio, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP i Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP.

Bp Chudzio wskazał, że kiedy używamy zwrotu „Kościół pomaga”, nie mamy na myśli biskupów czy ogólnie duchowieństwa. „Kościół to wspólnota ludzi ochrzczonych i wierzących, którymi są zarówno duchowni jak i świeccy” – wyjaśnił. „Św. Paweł porównuje Kościół do organizmu, gdzie wszyscy, równi w godności, pozostają w ścisłej współzależności, ale mają różne zadania. Według swoich możliwości ofiary te przekazują zarówno świeccy, jak i duchowni.

Świeccy stanowią ogromną większość Kościoła, dlatego też składane przez nich ofiary, w ogromnej większości stanowią to wsparcie udzielane przez Kościół. Nie wyklucza to też faktu, że organizacje kościelne współpracują z organizacjami świeckimi i nawet państwowymi w przekazywaniu środków na organizowaną pomoc” – zwrócił uwagę.

Mówiąc o tej specyficznej pomocy dla Ukrainy, związanej z trwającą wojną, bp Chudzio przyznał, że musimy też dokonać wyraźnego podziału, dlatego, że pomoc ta dotyczy: ludzi dotkniętych wojną, a obecnie przebywających na teranie naszego kraju, oraz ludzi wykluczonych i dotkniętych wojną, a przebywających na terenie Ukrainy. „Warto przy tym przypomnieć, że Kościół patrzy na człowieka, szczególnie tego wykluczonego, dostrzegając jego potrzeby, bez względu na jego narodowość czy wyznanie” – przypomniał.

Bp Edward Kawa OFMConv, biskup diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie, który łączył się online z uczestnikami konferencji, na wstępie podziękował Polakom za ogromną pomoc, której Ukraińcy doświadczają od pierwszych godzin wojny. „Każdy przeciętny Ukrainiec jest wdzięczny Polakom, Kościołowi w Polsce, za pomoc” – podkreślił.

Bp Kawa przyznał, że to nie była akcja jednorazowa czy przypływ emocji, ale ta pomoc jest kontynuowana przez cztery lata. Podkreślił, że w tej sytuacji wojny Ukraińcy nie czują się sami.

Posłuchaj:

Cz. 1.

Cz. 2.

Źródło: BP KEP

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl