Wspomnienie księdza prof. Romana Rogowskiego [posłuchaj]

fot. Radio Rodzina

Znany teolog, autor licznych publikacji, wykładowca akademicki, pisarz, alpinista… W wieku 87 lat zmarł na początku stycznia ceniony kapłan, ks. prof. Roman Rogowski. Wiele razy gościł na antenie Radia Rodzina. Pogrzeb odbył się 12 stycznia w Katedrze Wrocławskiej.

Ks. Prof. Roman Rogowski urodził się 10.01. 1936 r. w Woli Hetmańskiej na Podolu. Po II wojnie światowej wraz z rodziną przeprowadził się do Ząbkowic Śląskich. W 1960 roku z rąk biskupa Andrzeja Wronki otrzymał we Wrocławiu święcenia kapłańskie. Doktoryzował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, broniąc pracę poświęconą teologicznej myśli „Szkoły od św. Wiktora”.

Był teologiem dogmatykiem, autorem prac z zakresu teologii, duchowości i esejów teologiczno-literackich poświęconych mistyce gór. Publikował felietony m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowym Życiu” czy „Gościu Wrocławskim”. Udzielał wywiadów również w Katolickim Radiu Rodzina.

POSŁUCHAJ:

Archiwalna rozmowa z 2011 roku nt. świąt Bożego Narodzenia i panującej komercjalizacji.

Każdy potępiony jest przegraną Pana Boga” – felieton z 2012 roku.

Z Patrycją Jenczmionką-Błędowską rozmowa o Zesłaniu Ducha Świętego – rok 2013.

Czy Polacy są narodem Maryjnym? – rok 2015

Wierzę w ciała zmartwychwstanie” – felieton z 2017 roku

Do czasu przejścia na emeryturę ks. Roman Rogowski wykładał teologię dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego i Polskiego Klubu Górskiego, poznał niemal wszystkie góry Europy, uczestnik (oraz kierownik) wielu wypraw w góry Azji (m.in. Kaukaz, koreańskie Diamentowe Góry, Himalaje) i Afryki. Do najpopularniejszych książek zalicza się „Mistykę Gór”.

Fot. PWT

W trakcie pogrzebu Biskup Ignacy Dec pożegnał śp. księdza Romana Rogowskiego słowami:

Drogi księże Profesorze, jako wspólnota wierzących i Twoich przyjaciół, przekazujemy Cię w tej dostojnej Katedrze Wrocławskiej do Niebieskiego Domu. Panu Bogu dziękujemy za to, co nam przez Ciebie przekazał. I pomnij, na usłyszane dziś słowa Chrystusa, prosimy w tej Eucharystii o przybranie Cię w szaty zbawienia i wejście na wieczyste Gody Baranka. Mówimy Ci wszyscy dzisiaj na pożegnanie: Do zobaczenia w Niebieskim Domu. – wygłosił biskup.

Fot. Łukasz Ligorowski / PWT / Radio Rodzina

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content