Wieczernik oczami przewodniczki

Fot. viator.com

Dr Mariola Serafin, biblistka i przewodniczka po Ziemi Świętej, oprowadzi słuchaczy po tym wyjątkowym miejscu w Izraelu. Budynek przez lata był obiektem sporu między chrześcijanami a muzułmanami.

Wieczernik w Jerozolimie – zwany także Salą na górze – według tradycji chrześcijańskiej sala, w której Jezus umył uczniom nogi, odbywała się Ostatnia wieczerza, Jezus ukazał się apostołom i gdzie nastąpiło zesłanie Ducha Świętego

W wyniku wojny o niepodległość Izraela budynek Wieczernika włączony został do Zachodniej Jerozolimy. Ponieważ znajdował się w strefie nadgranicznej, władze izraelskie nakazały go opuścić użytkownikom i zamknęły dostęp do niego. Po roku 1967 dolna część Wieczernika została odebrana muzułmanom i przekształcona na synagogę króla Dawida. Sala na górze pozostawała natomiast w rękach muzułmanów, przy czym musieli oni wyrazić zgodę na dostęp chrześcijan do tego miejsca. Nasilony ruch pielgrzymkowy uniemożliwił wykorzystywanie tej Sali jako meczetu, co powodowało liczne spięcia między muzułmanami i chrześcijanami.

Aby zakończyć konflikty, Palestyńczycy w czasie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ziemi Świętej w 2000 r. zrzekli się swoich pretensji do tego budynku. W tej chwili sala Wieczernika jest dostępna dla wszystkich chętnych, przy czym pozostaje pod kontrolą władz miejskich.

Posłuchaj:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content