Spotkania literackie wokół nagród Angelus i Silesius

Fot. Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu

Od 9 do 15 października trwa Bruno Schulz Festiwal, w ramach którego przygotowano spotkania z pisarkami i pisarzami nominowanymi do wrocławskich nagród literackich. Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywają się w klubie Proza, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Od początku września znamy nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Spośród siedmiu książek, które znalazły się w finale, jury 14 października wybierze zwycięską, której autor lub autorka otrzyma 150 tysięcy złotych. Nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych otrzyma również tłumacz lub tłumaczka nagrodzonej książki.

Czytelnicy także mają szansę przyznać swoją nagrodę! Do 13 października na stronie www.anglesus.com.pl trwa plebiscyt internetowy, w którym można głosować na jedną z finałowych publikacji i w ten sposób przyczynić się do wyboru laureata Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej. Autor lub autorka książki, którą wybiorą czytelnicy, otrzyma zaproszenie na rezydencję twórczą we Wrocławiu.

Wśród autorek i autorów finałowej siódemki są: Stanisław Asiejew (Ukraina), Tamara Duda (Ukraina), Katarína Kucbelová (Słowacja), Zyta Rudzka (Polska), Judith Schalansky (Niemcy), Piotr Siemion (Polska), Saša Stanišić (Bośnia i Hercegowina / Niemcy).

Również 14 października poznamy tegorocznych laureatów bądź laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Ta nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach, a nominacje zostały ogłoszone już w maju podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. O nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych w kategorii Książka roku powalczą: Miłosz Biedrzycki (MLB), Kamila Janiak,  Natalia Malek, Jan Rojewski i Piotr Sommer. Natomiast w kategorii Debiut (nagroda w wysokości 15 tysięcy złotych) na werdykt jury czekają nominowani: Ivan Davydenko, Stanisław Kalina Jaglarz i Paweł Stasiewicz. Silesiusa za całokształt twórczości i nagrodę w wysokości 100 tys. zł. odbierze z kolei Joanna Mueller.

Terminarz spotkań na stronie: https://literatura.wroclaw.pl/znamy-juz-program-bruno-schulz-festiwal-2023/

A naszym gościem jest Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury, z którą rozmawiam o autorach i aktualnych motywach ich twórczości. Zapraszam, Daria Detlaf

POSŁUCHAJ:

Cz. 1.

Cz. 2.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content