Spod ziemi patrzy zapomniane wciąż Breslau

fot. Radio Rodzina

Jako jeden z 30 kreatywnych Wrocławia, Alan Weiss, opowiada o tym, co się zmieniło i jak jeszcze wiele zostało do zrobienia w rok po docenionych projektach „Spod ziemi patrzy Breslau” oraz „Spod tynku patrzy Breslau”.

„Spod ziemi patrzy Breslau” to, w skrócie ujmując, zajmowanie się kwestią pozostałości po dawnych nekropoliach Wrocławia. Inaczej mówiąc – odzyskiwaniem pamięci. Projekt należy do Alana Weissa, który przy wsparciu mieszkańców tworzy mapę takich zapomnianych, zdewastowanych cmentarzy oraz poszczególnych nagrobków.

Co więc się zmieniło od roku, kiedy został doceniony za tę inicjatywę jako jeden z 30 Kreatywnych Wrocławia?

Mimo wszystko projekt zyskał rozgłos i poprawcie wielu fundacji, stowarzyszeń i instytucji. Także włodarze miasta zainteresowali się tematem.

Poza tym, że pamięć o naszych niemieckich przodkach, zamieszkujących tereny Dolnego Śląska, jest naszą wspólną sprawą wpływającą na tożsamość, to tablice upamiętniające zmarłych, których groby zostały zniszczone, są oddaniem ich należytego szacunku, ale i po prostu ułatwiają odwiedzającym Niemkom i Niemcom odnalezienie śladów swoich krewnych.

Każdy z nas może włączyć się do tej akcji i pomóc uzupełnić mapę. A w przyszłości być może będziemy uczestniczyć w warsztatach, dzięki którym przyczynimy się do odrestaurowania pomników.

Po więcej informacji zapraszamy na Facebook projektu: https://www.facebook.com/spodziemipatrzybreslau/.

Posłuchaj całej audycji:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content