Rok Edyty Stein: obchody 80. rocznicy śmierci

fot. Radio Rodzina

9 sierpnia przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein – wrocławianki, nawróconej karmelitanki, patronki Europy. O obchodach zaplanowanych we Wrocławiu i regionie opowie dr Marek Mutor z Centrum Historii Zajezdnia.

Uroczystości w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa we Wrocławiu, zasadzenie dębu, nadanie tramwajowi MPK imienia św. Edyty Stein czy wystawa na pl. Solnym i seria koncertów. Tak będą wyglądać najbliższe wydarzenia wpisane w Rok Edyty Stein.

Edyta Stein (ur. 12.10.1891- zm. 09.08.1942) była filozofką żydowskiego pochodzenia, urodzoną i wychowaną w Brelsau-Wrocławiu. Pod natchnieniem lektury dzieł św. Teresy z Avilla przeszła na katolicyzm, przyjmując chrzest święty i I komunię 1 stycznia 1922 roku. Wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych, gdzie prowadziła wciąż działalność naukową.

W obliczu narastających prześladowań Żydów, 31 grudnia 1938 została przeniesiona do karmelu w Echt w Holandii. Po zajęciu Holandii przez Niemców została zatrzymana podczas masowych aresztowań katolików pochodzenia żydowskiego 2 sierpnia 1942, w odwecie za ogłoszenie listu pasterskiego episkopatu holenderskiego w obronie Żydów.

Źródło: wikipedia.pl

Fot. karmel.pl

Obecnie w Dusznikach-Zdroju powstają kadry do filmu dokumentalnego o św. Edycie Stein – Teresie Benedykcie od Krzyża. Kiedy zobaczymy dzieło na wielkich ekranach? Dlaczego karmelitanka zginęła w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau?

O tym rozmawiamy z Markiem Mutorem z Centrum Historii Zajezdnia.

Emisja w piątek 5 sierpnia po godz. 16:10.

POSŁUCHAJ

Cz. 1.

Cz. 2.

Cz. 3.

Rozmawiała Daria Detlaf

Program obchodów 80. rocznicy śmierci Edyty Stein

8 sierpnia, poniedziałek
• 11.30 – zasadzenie dębu Edyty Stein, Park Świętej Edyty Stein
• 12.00 – nadanie imienia Edyty Stein tramwajowi MPK Wrocław, ul. Nowowiejska 38
• 13.00 – wernisaż wystawy „Edyta Stein – wielkość w codzienności”, pl. Solny
• 19.00 – koncert pt. „Gwiazda Europy” – wystąpi zespół Wrocław Baroque Ensemble i Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Dworzec Główny PKP, Sala Sesyjna*
*Wydarzenie płatne, bilety do nabycia w kasie Narodowego Forum Muzyki

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia).
Zachęcamy do śledzenia aktualnego programu wydarzeń związanych z Rokiem Edyty Stein za pośrednictwem stron internetowych facebook.com/SlademEdytyStein oraz wroclaw.pl/Rok-Edyty-Stein.

Fot. mat. pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content