Przodkowie ziem dolnośląskich ziem są naszymi wspólnymi przodkami

fot. Radio Rodzina

Dzisiaj podążamy śladami naszych przodków, którzy zamieszkiwali tereny Dolnego Śląska przed nami, a także za ich kulturą wraz z Wojciechem Browarnym, historykiem literatury, krytykiem literackim, regionalistą, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z okazji Wszystkich Świętych, warto przypomnieć, Uniwersytet Wrocławski corocznie organizuje Akcję Znicz, która dba o symboliczne światło nieżyjących już pracowników Uniwersytetu.

Wraz z profesorem Browarnym zastanawialiśmy się, kogo z zasłużonych można odwiedzić i tak skupiliśmy się na cmentarzu św. Wawrzyńca, na którym leży m.in. poeta Rafał Wojaczek wśród wielu profesorów.

Niestety na całym Dolnym Śląsku istnieje także wiele cmentarzy, które zostały zniszczone czy wręcz splądrowane w celu znalezienia wartościowych przedmiotów.

Profesor przypomniał również o miejscu pochówku Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych poetów XX i XXI wieku.

Nasz region to styk wielu narodowości, ich folkloru, kultur, a nawet wynikających często z tego legend. Warto więc dbać o to, co się tu znajduje, począwszy od grobów czy całych cmentarzy, które tworzą naszą wspólną pamięć i łączą przeszłość z teraźniejszością.

Posłuchaj całej audycji

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content