Poseł Soin: Rodzina jest dla nas najważniejsza

fot. Patrycja Jenczmionka

Od 1 lipca poseł na Sejm Agnieszka Soin została pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości na Wrocław. O swoich głównych celach mówiła w audycji „Poranny Gość”. Poseł na Sejm była pytana także o kandydata na urząd prezydenta w wyborach samorządowych, ustawach dot. dystrybucji węgla czy opłatach za ciepło, programie PiS skierowanym do rodzin czy pomocy dla przedsiębiorców. Nie zabrakło pytania o repolonizację sieci sklepowych „Żabka”.

– Moim zadaniem jest wzmocnienie struktur PiS. Przygotowanie partii do nadchodzących wyborów. Będziemy chcieli przedstawić także kandydata na urząd prezydenta Wrocławia. Dodatkowo chcemy przeprowadzić analizę dot. ostatnich wyborów oraz spotykać się z mieszkańcami i wsłuchiwać w ich potrzeby – mówi poseł na Sejm Agnieszka Soin.

Kandydat PiS na prezydenta Wrocławia będzie empatyczny. Uczyni Wrocław lepszym miejscem do życia

Poseł na Sejm zwróciła uwagę na problemy miasta, z którymi borykają się mieszkańcy. Wśród nich są według poseł: brak miejsc parkingowych, smog czy wrocławskie korki.

Agnieszka Soin przypomniała wyniki tegorocznego rankingu „Indeksu zdrowych miast” . Stolica Dolnego Śląska znalazła się na 18. pozycji za takimi miastami jak Chorzów, Rzeszów czy Białystok.

Szefową wrocławskich struktur pytaliśmy, co zyskałaby stolica Dolnego Śląska, gdyby to ich kandydat został prezydentem?

– Duża część obietnic prezydenta Wrocławia nie została spełniona. Zaproponujemy mieszkańcom program, który będzie im służył i będzie dotykał ich obecnych problemów. Posłanka zapowiedziała także „powiew świeżości” w strukturach PiS, a także wsparcie obecnych działaczy. Jak na razie posłanka nie zdradziła, kto będzie ubiegać się o urząd prezydenta Wrocławia z ramienia PiS.

Na początku lipca marszałek Elżbieta Witek została szefem dolnośląskich struktur PiS zastępując ministra Michała Dworczyka.

W Sejmie ustawy o dystrybucji węgla przez lokalne władze oraz zamrożeniu cen energii

Posłowie zajmą się ustawą o dystrybucji węgla przez lokalne władze. Zgodnie z założeniami samorządy miałyby kupować opał za maksymalnie 1500 złotych i sprzedawać za maksymalnie 2000 złotych mieszkańcom. O nowych regulacjach mówi poseł Agnieszka Soin.

Na razie nie są znane na Dolnym Śląsku miejsca, gdzie będzie odbywać się dystrybucja węgla. Takich punktów w Polsce będzie 50.

Kolejnym rozwiązaniem są ceny energii dla samorządów, podmiotów wrażliwych, a także mikro, małych i średnich firm. 1 MWh ma kosztować maksymalnie 785 złotych. Ostateczna lista odbiorców została wydłużona, która obejmie też m.in. obiekty sportowe tj. baseny.

W tej grupie znalazły się też schroniska i azyle zwierzęce. Ustawa o maksymalnej cenie prądu dla odbiorców indywidualnych została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Waloryzacja emerytur i rent

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wzrosną emerytury i renty. Nowych regulacji możemy spodziewać się w przyszłym roku. Mówi poseł na Sejm Agnieszka Soin.

Waloryzacja ma być z gwarantowaną podwyżką co najmniej 250 zł. Dodatkowo na przyszły rok planowana jest 13. i 14. emerytura, dodatki do ciepła i do węgla oraz zamrożenie cen energii elektrycznej.

Czy będzie waloryzacja 500 plus?

To pytanie zadaliśmy także Agnieszce Soin.

W ubiegłym roku dodatkowe wsparcie skierowane do osób starszych to było 35 miliardów zł. I uwaga – to około 10 razy więcej niż w ostatnich latach naszych poprzedników (…). W tym roku, w kolejnym, będzie to ok. 43-44 miliardów złotych – mówił szef rządu Mateusz Morawiecki.

Poseł Soin: Rodzina jest dla nas najważniejsza

Rodzina będzie jednym z głównych tematów kampanii wyborczej PiS.

„Trwa wielki spór o Polskę” – mówił w Sieradzu lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Nawiązał także do obrony rodziny. Czy rodzina będzie fundamentalnym tematem PiS w nadchodzących wyborach. – Wpisujemy się w wizję rodziny, o której mówił św. Jan Paweł II – mówi poseł na Sejm Agnieszka Soin.

Jak walczyć o polskie rodziny, co nowego zaproponuje PiS w wyborach?

-Wspieramy polskie rodziny przez bogatą politykę społeczną, zaznacza poseł na Sejm.

Pomoc dla przedsiębiorców

W dalszej części rozmowy pytaliśmy o wsparcie w kryzysie dla przedsiębiorców.

Repolonizacja Żabek

Posłanka odniosła się także do słów prezesa Jarosława Kaczyńskiego dot. upaństwowienia sieci „Żabek”. -Wspieralibyśmy polskich rolników i ich produkty – mówiła poseł na Sejm Agnieszka Soin.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w Puławach m.in., że wśród zadań, które deklarował PiS „było odbijanie tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zagranicznego i w ogromniej mierze nam się to udało”. Dodał, że ten proces „w dalszym ciągu postępuje”. „W tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że te sieci elektryczne linii kolejowych, duże przedsiębiorstwo i mające też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione, właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. Ten sam fundusz (CVC Capital Partners – PAP) jest właścicielem Żabki. Te sklepy Żabki też być może zostaną odkupione” – powiedział. (PAP)

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content