P.O. Kuratora Oświaty Ewa Skrzywanek: Wierzę, że ten rząd zadba o nauczycieli

fot. Patrycja Jenczmionka

Do rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Ewa Skrzywanek będzie pełniła jego obowiązki. Jest nauczycielką historii, a  także pracowała jako doradca metodyczny we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. O zmianach w edukacji, największych wyzwaniach i odpolitycznieniu szkoły oraz przyszłości lekcji religii rozmawiamy w „Porannym Gościu”.

Ewa Skrzywanek zdradza, dlaczego zdecydowała się startować w konkursie na dolnośląskiego kuratora.

Zmiana profilu kuratorium na wspomaganie, a nie tylko nadzór jest ważnym kierunkiem, które ministerstwo edukacji mocno promuje, zaznacza.

Ewa Skrzywanek zastąpiła na stanowisku Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – Romana Kowalczyka, który sprawował funkcję przez 8 lat.

Dziś nie ma możliwości na lekcje religii poza szkołą

Zmiany w lekcjach religii szykuje resort edukacji. Odchudzenie podstawy programowej ma dotyczyć m.in. tych lekcji. Redukcja przedmiotu jest przewidziana na godzinę zajęć w tygodniu. Pojawia się pomysł także lekcji religii przy parafii.

Swoją opinię na ten temat wyraziła Ewa Skrzywanek – pełniąca obowiązki dolnośląskiego kuratora oświaty.

Religa ma być nie wliczana do średniej ocen na świadectwach szkolnych.

Wierzę, że ten rząd zadba o nauczycieli

Nauczyciele nie kryją rozczarowania. Otrzymają mniej podwyżki niż zapowiedziano (przyp. 1,5 tys. zł brutto). Obietnica wyborcza nie dotyczy realnych wynagrodzeń, tylko średnich, do których wliczanych jest wszystkich kilkanaście dodatków. 

-Nauczyciele powinni dać mandat zaufania nowemu rządowi – mówiła p.o. kuratora.

ZNP wyliczyło, że nauczyciele początkujący otrzymają 1218 zł brutto więcej, mianowani – 1167 zł, a dyplomowani – 1365 zł.

Jakie byłoby pierwsze zadanie nowej kurator?

POSŁUCHAJ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content