Minister Malepszak zna doskonale sytuację na Dolnym Śląsku i wiele inwestycji kolejowych będzie prowadzonych

fot. Patrycja Jenczmionka

Blisko 200 tys. Dolnoślązaków odzyskało dostęp do transportu publicznego i nie jest już wykluczonych komunikacyjnie. W ostatnich latach pociągi wróciły m.in. do Lubina, Bielawy, Chocianowa, Świeradowa-Zdroju, Mirska i Sobótki, a autobusy Kolei Dolnośląskich – do Lądka-Zdroju, Stronia Śląskiego, Sycowa i Góry. Koleje Dolnośląskie zanotowały rekord 19 milionów przewiezionych pasażerów.

To najlepszy wynik w 15-letniej historii dolnośląskiego przewoźnika, mówi Andrzej Padniewski z Biura Prasowego Kolei Dolnośląskich.

Kolej na Dolnym Śląsku w ciągu kilku najbliższych lat dotrze do jeszcze większej liczby miejscowości. To m.in. Syców, Stronie Śląskie i Góra, które leżą przy liniach kolejowych czekających na rewitalizację. Województwo dolnośląskie przejęło także linię do Lwówka Śląskiego, gdzie planowany jest przetarg na wykonanie prac, które pozwolą przywrócić ruch kolejowy do tej miejscowości.

Planowane rewitalizacje linii sprawią, że jedyną dolnośląską stolicą powiatu pozbawioną połączenia kolejowego będą Polkowice. Coraz głośniej mówi się o przywróceniu połączeń.

Nowe połączenia kolejowe

W ostatnich latach pociągi wróciły m.in. do Lubina, Bielawy, Chocianowa, Świeradowa-Zdroju, Mirska i Sobótki, a autobusy Kolei Dolnośląskich – do Lądka-Zdroju, Stronia Śląskiego. Co jeszcze przed nami?

Do sieci połączeń włączono także miejscowości Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. 2023 to debiut Świeradowa-Zdroju (kolejowy) oraz Góry i Sycowa (autobusem KD). Miejscowości, do których dociera autobus, wkrótce doczekają się połączenia kolejowego. Linie do tych miejscowości będą odnawiane dzięki PKP PLK (Syców) lub Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei (Góra, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie).

-Kolej jest apolityczna. Minister Piotr Malepszak, który był wiceprezesem KD, zna doskonale sytuację na Dolnym Śląsku i wiele inwestycji kolejowych będzie prowadzonych.

Marzec/czerwiec start linii kolejowej do Karpacza

Porannego Gościa pytaliśmy także, kiedy planowane jest oddanie linii kolejowej do Karpacza.

-Cały czas odbieramy też nowe Elfy 2 od bydgoskiej Pesy, dodaje.

Co ze wspólnym biletem na kolej z miastem Wrocław?

Andrzej Padniewski mówi także o największych wyzwaniach, które stoją przed przewoźnikiem.

Koleje Dolnośląskie KD w 2023 roku świętowały 15-lecie swojego istnienia. Spółka zaczynała skromnie, od pięciu pojazdów spalinowych, a w pierwszym, pełnym roku swojego funkcjonowania (2009) sprzedała ponad 300 tys. biletów. W 2023 roku do pociągów Kolei Dolnośląskich wsiadło natomiast 19 182 644 pasażerów.

W 2022 roku debiutowały połączenia Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę oraz do Chocianowa.

Każdy nowo otwarty kierunek pozwala kilku tysiącom pasażerów miesięcznie skorzystać z połączenia kolejowego. Na linii do Świeradowa-Zdroju w zaledwie 22 dni (10-31 grudnia 2023 roku) podróż w Góry Izerskie odbyło ponad 6 tys. pasażerów.

POSŁUCHAJ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content