Kampania społeczna „Zgoda to dar życia. Tak chcę być dawcą”

Fot. mat. pras.

W styczniu 2024 roku Wrocław rozpoczął kampanię społeczną „Zgoda to dar życia. Tak chcę być dawcą”. Jej celem jest zachęcenie odbiorców do rozmowy z bliskimi o tym, co stanie się ich z ciałem po śmierci. We wrocławskich szkołach ponadpodstawowych trwa obecnie cykl spotkań ze specjalistami.

Na początku roku uczniowie szkoły średniej we Wrocławiu uczestniczyli w lekcjach w kinie Nowe Horyzonty. Jednym z mówców była Agnieszka Nowak, mama 18-letniego Szymona, który zmarł w ubiegłym roku, a jego organy uratowały sześć osób. Swoją historię przedstawił także student Szymon Konieczny, który cztery lata temu przeszedł przeszczep serca. Głos zabrał też Mateusz Rakowski, koordynator transplantacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który edukował uczniów na temat transplantologii i dawstwa. Takie lekcje we wrocławskich szkołach średnich odbywają się obecnie co piątek i potrwają do czerwca. Wrocław planuje kontynuację kampanii po wakacjach.

W ramach kampanii powstała Wrocławska Karta Dawcy, która ma być symbolicznym wyrażeniem woli zostania dawcą. Dzięki niej rodzina i lekarze nie będą mieli wątpliwości, że zmarły chciał podarować swoje organy. Twórcy akcji zachęcają do noszenia jej przy sobie, najlepiej w portfelu albo przy telefonie. Stworzono także specjalne spoty filmowe informujące o akcji.

Naszym gościem jest Agata Dzikowska z Urzędu Miejskiego Wrocławia, pomysłodawczyni kampanii. Emisja w czwartek 7 marca po godz. 16:10.

Posłuchaj:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content