Gen. Wiatr: Uważam to zdarzenie za przypadkowe

We wtorek o godzinie 15:40 na terenie wsi w województwie lubelskim doszło do wybuchu pocisku, który spadł na suszarnię zboża. Zginęło dwóch mężczyzn. O tragicznym wydarzeniu rozmawiamy z generałem prof. Mariuszem Wiatrem, byłym rektorem – komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Nie ma w tej chwili dowodów, które potrafią stwierdzić, kto wystrzelił tę rakietę – powiedział prezydent Andrzej Duda. Z kolei Joe Biden po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji przekazał, iż wstępne informacje przeczą tezie, by rakieta, która spadła na terytorium Polski, została wystrzelona z Rosji. 

– Trudno jest na ten moment powiedzieć, co tak naprawdę się wydarzyło. Rosjanie mają coraz starszy sprzęt, mniej dokładnych rakiet, które mogą zboczyć z toru – mówi generał prof. Mariusz Wiatr, były rektor – komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu

– Jeśli to wydarzenie byłoby intencjonalne mielibyśmy do czynienia z aktem wojny. Uważam to zdarzenie za przypadkowe, dodaje generał.

Generał odniósł się także do pierwszych reakcji i informacji do opinii publicznej ze strony rządzącej.

Mateusz Morawiecki w oświadczeniu po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu poinformował, że Rada Ministrów zadecydowała o podjęciu trzech kroków w związku z sytuacją. To podniesienie gotowości bojowej wybranych oddziałów sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Prowadzone są konsultacje z sojusznikami w sprawie użycia artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, który uruchamia konsultacje w ramach NATO. Zdecydowano również o wezwaniu ambasadora Rosji w Warszawie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

POSŁUCHAJ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content