Gen. M. Wiatr: to sukces psychologiczny, ale nie odwrócenie tendencji wojny

202. dzień wojny w Ukrainie. Ukraińska armia wypiera Rosjan na północy kraju – w obwodzie charkowskim. Odnosi też sukcesy na południowym odcinku frontu – w obwodzie chersońskim. Rosjanie tymczasem nie rezygnują ze szturmów w Donbasie.

-Kontrofensywa Ukrainy to przede wszystkim sukces psychologiczny, mówi prof. Mariusz Wiatr, były rektor – komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Co stoi za sukcesem Ukrainy?

Zdaniem generała zmiana Putina na innego dowódcę nie zmieni sytuacji.


Według najnowszych danych przekazanych przez ukraińskiego prezydenta od początku września ukraińscy żołnierze wyzwolili 6 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium. Oprócz wyzwolonych w ostatnich dniach strategicznie ważnych Kupiańska, Iziumu i Bałakliji, ukraińskiej armii udało się wyprzeć Rosjan także z Swiatohirska – miasta położonego w pobliżu ważnego prawosławnego ośrodka religijnego – Ławry Świętogórskiej.

POSŁUCHAJ:


Ukraiński Sztab Generalny donosi, że na wyzwolonych terytoriach notowane są przestępstwa, których Rosjanie dokonywali wobec cywilów. Na południu, według danych przekazanych przez amerykański Instytut Badań nad Wojną Rosjanie wycofali się z miejscowości Kyseliwka w pobliżu Chersonia. Na południu także ukraińska armia ostrzeliwuje rosyjskie składy amunicji i punkty dowodzenia. Po raz kolejny ostrzelała też ważny dla Rosjan most Antoniwski w Chersoniu. Rosjanie ostatniej doby bezskutecznie próbowali szturmować w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim, oraz na południowo zachodnich obrzeżach miasta Donieck.

inf. wł./IAR

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content