Dr hab. Wojciech Kucharski: Listy polskiego Episkopatu były największą operacją dyplomatyczną tamtych czasów

Wojciech Kucharski, Ośrodek Pamięć i Przyszłość

Mija 50. rocznica śmierci kard. Bolesława Kominka, Ślązaka, metropolity Wrocławskiego, uczestnika Soboru Watykańskiego II, orędownika pojednania i inicjatora listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. To tam padły słynne słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Przesłanie okazało się przełomem także na politycznej arenie międzynarodowej.

Badacze z Centrum Historii Zajezdnia, dr hab. Wojciech Kucharski oraz dr Andrzej Jerie, w 2017 r. odnaleźli w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie rękopis słynnego listu Kardynała Kominka. Oryginał liczy 20 stron rękopisu oraz 18 stron maszynopisu, w którym opisano relacje polsko-niemieckie na przestrzeni tysiąca lat. Dzięki staraniom metropolity ks. Abp Józefa Kupnego dokument ten od grudnia zeszłego roku jest we Wrocławiu i po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie.

– List biskupów polskich do niemieckich łamał dychotomię ofiara–oprawca. Idea pojednania zaproponowana przez kard. Kominka powinna być rozpatrywana jako dziedzictwo kultury europejskiej. Zaznacza historyk, dr hab. Wojciech Kucharski.

Z okazji rocznicy śmierci kard. Kominka, zostało nadane jego imię tramwajowi MPK oraz otwarto wystawę „Orędownik Pojednania” w Katedrze Wrocławskiej. W planach miasta i wrocławskiego Kościoła jest ponadto utworzenie stałej ekspozycji prezentującej dorobek duchownego.

Gościem Radia Rodzina był prof. Wojciech Kucharski, historyk, wykładowca i zastępca dyrektora ds. naukowych w Ośrodku Pamięć i Przyszłość.

Posłuchaj całej rozmowy:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content