77. rocznica zakończenia wojny w Europie

fot. PJB

8 maja w Europie obchodzimy dzień zakończenia wojny i zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o godzinie 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja.

O zakończeniu wojny w Europie mówi dr Joanna Hrytek-Hryciuk z Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.

Jak przebiegała kapitulacja na Dolnym Śląsku?

IPN we Wrocławiu uczci 77. rocznicę zakończenia wojny w Europie. Centralne uroczystości odbędą się na cmentarzu we Wrocławiu.

8 maja jest w Polsce świętem państwowym obchodzonym jako Narodowy Dzień Zwycięstwa. Do 2015 r. był obchodzony 9 maja jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności

Co zrobi Rosja 9 maja?

8 maja Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to Narodowy Dzień Zwycięstwa. W Rosji ten dzień obchodzony jest 9 maja jako Dzień Zwycięstwa i pokonanie hitlerowców upamiętniane jest w postaci defilady na Placu Czerwonym w Rosji. Co może wydarzyć się tego dnia? Pytamy historyka z IPN.

Według zachodnich urzędników Putin może dopiero wypowiedzieć wojnę Ukrainie właśnie w Dniu Zwycięstwa. Przypomnijmy, że rosyjska propaganda wciąż nie posługuje się słowem „wojna”. Działania wojsk Putina w Ukrainie określane są mianem „specjalnej operacji wojskowej.

Na rozmowę z historykiem z IPN zapraszamy już jutro ( 9 maja) o godz. 8.10.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content