Lato w Oleśnicy – inwestycje, kultura i wypoczynek – rozmawiamy z Adamem Horbaczem
6 lipca 2026
fot. Radio Rodzina
Kurtyny wodne, nowe nasadzenia drzew, plan adaptacji do zmian klimatu i zakończony remont dworca PKP – to tylko część tematów poruszonych w rozmowie z burmistrzem Oleśnicy Adamem Horbaczem. W wywiadzie rozmawiamy także o najważniejszych inwestycjach, sukcesach oraz wakacyjnej ofercie kulturalnej miasta.
– Kluczowymi inwestycjami są na pewno te związane z zielono-niebieską infrastrukturą – mówi Adam Horbacz, burmistrz Oleśnicy.
– W fazie projektowej (właśnie zakończonej) jest modernizacja I piętra naszej Biblioteki – dodaje burmistrz.
W związku z falą upałów miasto zachęca mieszkańców do korzystania z kompleksu rekreacyjnego Atol. W centrum, przede wszystkim na rynku i placu Zwycięstwa, miejska gospodarka komunalna rozstawia kurtyny wodne.
– Miejska gospodarka komunalna rozstawia w centrum – zwłaszcza w rynku i na placu Zwycięstwa – kurtyny wodne – dodaje Adam Horbacz.
W tym roku w Oleśnicy posadzono już 150 nowych drzew oraz 15,5 tys. kwiatów i krzewów ozdobnych. Nowe nasadzenia pojawiły się m.in. w parku nad stawami, na rynku i w parku Południowym.
W działania na rzecz ograniczania skutków upałów i lepszego gospodarowania wodą wpisuje się także „Miejski plan adaptacji do zmian klimatu”, który jest obecnie opracowywany. Największą inwestycją energetyczną realizowaną przez miasto jest natomiast budowa kotła na biomasę.
– Z końcem maja zakończył się remont oleśnickiego dworca PKP o wartości blisko 60 mln zł. Obiekt łączy funkcję komunikacyjną z usługową – mówi Adam Horbacz.
Na wyremontowanym dworcu działają już m.in. przychodnia oraz kręgielnia. Kolejnym etapem modernizacji ma być remont peronów, zapowiedziany podczas otwarcia obiektu.
Wakacje w mieście
W letnim programie miasta znalazły się cztery edycje Wakacyjnego Patio na dziedzińcu ratusza, kino plenerowe, festiwal teatrów lalkowych, spacery z przewodniczką oraz – jako nowość – hip-hopowy piknik w amfiteatrze nad stawami, zaplanowany na 25 lipca. Kulminacją wakacyjnych wydarzeń będzie Oleśnicki Festiwal Cyrku Współczesnego OWCA, który odbędzie się w dniach 14–16 sierpnia.
Zapytaliśmy burmistrza, dlaczego warto odwiedzić Oleśnicę?