Wyprawka szkolna – wkrótce rusza nabór wniosków

Mat. Pras.

Po raz kolejny rodzice dostaną 300 zł w ramach „wyprawki szkolnej”. Już od 1 lipca można będzie składać wnioski o wypłatę pieniędzy z programu Dobry Start. Dodatek przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.

W 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce wypłacił wyprawki dla ponad 4,7 mln dzieci w łącznej kwocie przekraczającej 1,4 mld zł. Na Dolnym Śląsku – to było ponad 358 tys. dzieci a łączna kwota przekroczyła 103 mln zł. W tym na terenie należącym do wrocławskiego oddziału ZUS: wyprawek wypłacono dla 77 tys. dzieci, na terenie należącym do wałbrzyskiego oddziału ZUS 10,7 tys. na terenie należącym do legnickiego oddziału dla 11,9 tys. dzieci.

Zainteresowanie wyprawkami jest duże. Pokazuje to liczba złożonych wniosków w ubiegłym roku oraz suma wypłaconych świadczeń, mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

„Wyprawkę” rodzice dostają raz w roku na dziecko, które uczy się w szkole aż do ukończenia przez nie 20-stego roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Nie można go otrzymać na dzieci, które uczą się w tzw. zerówkach, ani na studentów. Najbliższy nabór rusza 1 lipca.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego.

POWIATY: bolesławiecki: 12,6 tys., dzierżoniowski: 10,7 tys., głogowski: 11,2 tys., kłodzki 15,9 tys., lubiński: 13,3 tys., oleśnicki: 14,5 tys., świdnicki: 18,3 tys., trzebnicki: 12,1 tys., zgorzelecki: 9,5 tys., złotoryjski: 1,6 tys.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl