Śląski Festiwal Muzyczny z ideą pojednania

Fot. mat. pras.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki, historii i tradycji na 36. Śląski Festiwal Muzyczny który odbędzie się od 7 do 15 czerwca tego roku w Görlitz i we Wrocławiu.

Tegoroczna odsłona festiwalu to ukłon w stronę postaci Angelusa Silesiusa – Anioła Ślązaka – poety i myśliciela doby baroku, a także realizacja idei pojednania w Roku Jubileuszowym i w 60. rocznicę Listu Biskupów Polskich do Niemieckich.

Śląski Festiwal Muzyczny (niem. Schlesisches Musikfest) powstał w 1876 z inicjatywy Bolka von Hochberga, który osobiście poprowadził dziewiętnaście jego edycji. Festiwal gościł artystów i melomanów z Niemiec, Polski i z Czech. Największe koncerty Festiwalu odbywały się w okazałej, położonej nad brzegiem rzeki Nysy hali miejskiej ( nim. Stadthalle Görlitz) przebudowanej na potrzeby koncertowe ze środków hrabiego von Hochbergera i podarowane miastu. Festiwal organizowany był regularnie aż do roku 1942. W 1996 roku odbył się pierwszy po długiej przerwie Festiwal zorganizowany już przy polsko-niemieckiej współpracy.

Zamknięcie hali miejskiej w 2005 skierowało Festiwal do wnętrz kościołów w Görlitz, hali Bombardiera, księgarni Comenius, Teatru, Muzeum Śląskiego a po stronie polskiej do pałacu Łomnica, zamku Książ czy Kościoła Pokoju w Jaworze. Zaproszenie do współpracy w roku 2025 wrocławskich artystów oraz partnerów organizacyjnych wskazuje symbolicznie na 80-lecie zakończenia II wojny światowej, jubileuszowy rok pojednania i listu polskich biskupów oraz transformacje wielu obszarów rozwoju i przeobrażeń Europy w tym wartość dialogu inspirowaną postaciami wspólnymi dla historii, filozofii i kultury jak Anioł Ślązak. Zapraszamy do łączących muzyką pięknych wnętrz świątyń w Görlitz oraz wrocławskiej dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

W tym wyjątkowym Festiwalu, którego korzenie sięgają 1830 r. spotykają się w rolach artystów, organizatorów i melomanów sąsiedzi z Polski, Niemiec i Czech. Gorąco polecamy muzyczne wędrówki po świątyniach obu naszych śląskich miast, tym bardziej że muzyka zabrzmi w nich również w ocalałych, przepięknych synagogach. Wrocławska Synagoga pod Białym Bocianem i sąsiadujący z nią Ewangelicki Kościół Opatrzności Bożej znajdują się w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Duch tego miejsca, piękno muzyki, wspólne historyczne korzenie i radość dobrosąsiedzkiego świętowania 80-lat od zakończenia II wojny światowej niech będą tym, czym transformuje Śląski Festiwal Muzyczny w Roku Pojednania, zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Śląski Festiwal Muzyczny z Angelusem Silesiusem w Jubileuszowym Roku Pojednania i Listu Biskupów Polskich

Śląski Festiwal Muzyczny inauguruje uroczysty koncert zespołu solistów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą wiolonczelisty Jarosława Thiela. Wystąpią Evgeny Sviridov i Mikołaj Zgółka (skrzypce), Anna Nowak-Pokrzywińska (altówka), Jarosław Thiel i Bartosz Kokosza (wiolonczela). Zabrzmią skomponowane na Śląsku Kwartety smyczkowe Josepha Elsnera, Stanisława Moniuszki i Franza Xavera Gebela. Następnego dnia w świątyniach Görlitz rozbrzmiewać będą organy, z których miasto i region Śląska słynie od wieków. W programie usłyszymy zarówno kompozycje klasyczne, jak i improwizacje oraz utwory z solowymi instrumentami towarzyszącymi.

W kolejny weekend zapraszamy do Wrocławia. Również tutaj przygotowano muzyczne niespodzianki z udziałem cenionych dolnośląskich artystów, nad którymi czuwa duch śląskiego mistyka Angelusa Silesiusa. Wybrzmi on 14 czerwca o godz. 18.00 w Kościele Opatrzności Bożej ustami słynnego wrocławskiego językoznawcy, Prof. Jana Miodka, któremu towarzyszyć będą skrzypaczka i dyrektor artystyczna festiwalu, Agnieszka Ostapowicz oraz wrocławski organista, improwizator i kurator organów w Narodowym Forum Muzyki Tomasz Głuchowski. Artyści wykonają utwory śląskich organistów związanych z Wrocławiem i Legnicą: Hessego (Bernardyni), Koehlera (Św. Elżbieta), Brossiga i Adlera (Katedra Wrocławska) Rudnicka (katedra Legnicka).

15 czerwca o godz. 15.00 wysłuchamy wykładu o Angelusie Silesiusie na Uniwersytecie Wrocławskim (wstęp wolny) a o godz. 17.00 w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi Chór Synagogi pod batutą Stanisława Rybarczyka z towarzyszeniem solistów Magdaleny Dynowskiej, Piotra Bunzlera, Agnieszki Ostapowicz i Piotra Rojka. Zespół przedstawi muzykę synagog Wrocławia, Berlina i Wiednia. Głosem Anioła Ślązaka przemówi w tym koncercie znakomity aktor, Dolnoślązak Robert Gonera.

Festiwal zwieńczy o godz. 20.00 wykład wicedyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr. Marka Mutora zatytułowany „Ks. Bolesław Kominek – ze Śląska do Europy”. Serdecznie zapraszamy na 36. Śląski Festiwal Muzyczny w 60. rocznicę powstania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej!

Program i informacje o biletach: https://proarte.org.pl/

Mat. pras., inf. własne

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl