45. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Szukają uczestników strajków
4 czerwca 2025
fot. Radio Rodzina
Wydarzenia sierpnia ’80 w Stoczni Gdańskiej zapoczątkowały falę strajków robotniczych w Polsce i walkę o poszanowanie przez władze komunistyczne praw pracowniczych i praw człowieka w ogóle. W geście solidarności w całym kraju powstawały grupy strajkujących, domagając się m.in. prawa do rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. I to się, również dzięki strajkom we Wrocławiu, udało.
– Dolnośląska „Solidarność” zwraca bardzo dużą uwagę, by były to uroczystości wszystkich wrocławian, Dolnoślązaków. Do współpracy w organizacji obchodów zaproszono Metropolitę Wrocławskiego, Wojewodę Dolnośląską, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, władze miasta Wrocławia, przedstawicieli instytucji takich jak Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Ossolineum, IPN, jak również zakładów pracy, w tym kolebki Solidarności, czyli MPK – zaznacza Kazimierz Kimso, przewodniczący NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku.
Uroczyste obchody 45-lecia Solidarności we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku zaplanowano na sierpień, wrzesień i październik tego roku. Przygotowano m.in. premierę albumu o symbolach dolnośląskiej „Solidarności”, publikację pod auspicjami IPN, wystawy, oflagowanie pojazdów MPK, złożenie kwiatów na grobach działaczy, wydarzenia multimedialne czy koncert w Hali Stulecia. Mówi dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Dolnośląska Solidarność wspólnie z instytucją Centrum Historii Zajezdnia chcą dotrzeć do mieszkańców regionu, uczestników strajków robotniczych z lat 80.
– Staramy się udokumentować i zebrać tych, którzy w sierpniu ’80 roku we Wrocławiu brali udział w strajkach, żeby można było ich odnaleźć i zapisać w tej ważnej, pięknej historii miasta i walki o wolność. Zgłoście się do nas, świętujmy i bądźmy razem – apeluje przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso.
Narodziny „Solidarności” na Dolnym Śląsku były następstwem m.in. poparcia robotników Stoczni Gdańskiej, którzy w sierpniu 1980 roku rozpoczęli protest w obronie zwolnionej z pracy działaczki Anny Walentynowicz. Dzięki konsekwencji i solidarności komitetów pracowniczych w całym kraju, udało się nawiązać rozmowy z ówczesną władzą komunistyczną i podpisać Porozumienia Sierpniowe.
Do tematu będziemy wracać.




Fot. Przedstawiciele Komitetu Centralnego obchodów 45-lecia NZSS „Solidarność” na Dolnym Śląsku / Radio Rodzina, czerwiec 2025