Śladami Goethego po Włoszech – podróż w podróży Jacka Cygana

fot. Radio Rodzina

Najnowsza książka Jacka Cygana nosi tytuł „Ciao Goethe! Śladami Goethego w Italii” i jest zapisem jego podróży po Włoszech śladami niemieckiego wieszcza – Johanna Wolfganga von Goethe. Jak nawiązała się przyjaźń pomiędzy Jackiem Cyganem a Goethem? Jakie myśli towarzyszyły autorowi gdy stał w tych samych miejscach co niemiecki poeta? W rozmowie opowiada o inspiracjach, wrażeniach i fascynacjach, które towarzyszyły mu podczas tej niezwykłej wyprawy.

Jacek Cygan to polski poeta, prozaik, librecista i autor tekstów piosenek. Urodzony w 1950 roku, napisał ponad tysiąc tekstów do utworów muzycznych, współpracując z wieloma czołowymi artystami polskiej sceny. Jest również autorem książek, w tym najnowszej – „Ciao Goethe”, w której opowiada o swojej podróży śladami Johanna Wolfganga Goethego po Włoszech. Cygan znany jest ze swojej wrażliwości literackiej, pasji do kultury oraz umiejętności łączenia sztuki z osobistą refleksją.

Jak rozpoczęła się przyjaźń Jacka Cygana z Johannem Wolfgangiem von Goethe?

Zainspirowany „Podróżą Włoską” Goethego Jacek Cygan postanowił wyruszyć jego śladem.

– On wydał mi się najbardziej współczesny – tak o tym, dlaczego ruszył śladem akurat niemieckiego wieszcza mówi Cygan.

Razem z żoną wyruszyli więc śladem Goethego opisanym w „Podróży Włoskiej”. Odwiedzali nie tylko słynne miasta, jak Rzym czy Wenecja, ale także mniej oczywiste miejsca – Vincenzę (dla architekta Palladia) czy Ferrarę (dla poety Tassa). Dzięki temu podróż zyskała wielowymiarowy, literacki kontekst. Jak przebiegała podróż małżeństwa Cyganów?

W odróżnieniu od niemieckiego poety, Jacek Cygan w swojej książce wiele miejsca poświęcił włoskiej kuchni i kulinarnej stronie podróży. Pominięcie tego aspektu pokazuje różnicę epok, w których powstawały „Podróż Włoska” i „Ciao Goethe! Śladami Goethego w Italii”.

Jak zaznacza Jacek Cygan, w jego zapiskach z podróży znalazły się opisy kuchni włoskiej, ponieważ jest on jej miłośnikiem.

Które z miejsc odwiedzonych podczas swojej włoskiej podróży najbardziej zapadło Jackowi Cyganowi w pamięć?

Autor podkreśla trwałość włoskiego dziedzictwa. Rzym, Koloseum, Forum Romanum, obrazy Rafaela czy Michała Anioła – wszystko to nadal istnieje i wywołuje te same emocje, co 240 lat temu. Nawet palma z Ogrodu Botanicznego w Padwie, którą Goethe widział w XVIII wieku, rośnie do dziś i nazywana jest „Palmą Babcią”.

– To jest wielką zaletą Włoch, że tam się właściwie nic nie zmieniło czy prawie nic. (…) Można patrzeć na to samo, na co patrzył Goethe – dodaje Jacek Cygan.

Dla Goethego Włochy były ucieczką i terapią – miejscem, gdzie odzyskał duchową równowagę. Niemiecki wieszcz wypowiedział też następujące zdanie:

Kto dobrze poznał Włochy, a zwłaszcza Rzym, ten już nigdy nie będzie całkiem nieszczęśliwy.

Jacek Cygan zgadza się z niemieckim wieszczem.

Książka „Ciao Goethe! Śladami Goethego w Italii” autorstwa Jacka Cygana została wydana przez Wydawnictwo Marginesy. Jest to nie tylko opowieść o drodze, ale również przewodnik, refleksja, osobisty dziennik i zachęta do własnych podróży – nie tylko tych fizycznych, ale też duchowych.

Posłuchaj rozmowy:

Dzięki współpracy z Wydawnictwem Marginesy, na naszych słuchaczy czeka konkurs, w którym do wygrania będą egzemplarze najnowszej publikacji Jacka Cygana!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl