Trening i wzbogacanie środowiska w ZOO: nowa misja Mileny Daleczko

fot.: facebook.com/wroclawskiezoo

Wrocławskie ZOO to nie tylko dom dla tysięcy zwierząt, ale także przestrzeń intensywnej pracy zespołu opiekunów i specjalistów dbających o dobrostan podopiecznych. Jedną z osób stojących na straży tej misji jest Milena Daleczko – do niedawna opiekunka płetwonogich, dziś specjalistka ds. treningu i wzbogacania środowiskowego zwierząt. Na czym obecnie polega jej praca? Czym jest trening medyczny, a czym tzw. enrichment? O to zapytaliśmy naszego gościa!

Nowe stanowisko to ogromna odpowiedzialność – nie tylko za kontynuację treningów znanych Milenie Daleczko fok, kotików czy pingwinw, ale też za opracowywanie i wdrażanie planów treningowych dla całej gamy gatunków – „od mrówki po słonia”. Jej celem jest podniesienie jakości treningów medycznych i poprawa codziennego funkcjonowania zwierząt w ZOO.

O swojej nowej funkcji opowiada Milena Daleczko – specjalistka ds. treningu i wzbogacania środowiskowego zwierząt.

Do tej pory Milena Daleczko opiekowała się płetwonogimi. Jak mówi, one zawsze będą miały szczególne miejsce w jej sercu.

Nowa funkcja wymaga znajomości każdego gatunku. Jak wyglądały przygotowania do tej objęcia tej funkcji?

Podstawą każdego planu treningowego jest zrozumienie potrzeb i zachowań konkretnego gatunku. Niezależnie od tego, czy chodzi o wydrę, słonia czy drapieżnika – każdy plan zaczyna się od podstaw.

Nie możemy wymagać od dziecka obliczenia całek, jeśli nie zna tabliczki mnożenia – obrazuje Milena Daleczko.

Trening zaczyna się od nauki targetowania, czyli wskazywania celu – często piłeczki na patyku lub ręki opiekuna. Potem dochodzą kolejne elementy: bodziec pomostowy, nagrody, akceptacja dotyku, otwieranie pyska, ważenie, pobieranie krwi czy nawet USG.

Karmienia pokazowe, które można zobaczyć w zoo to elementy treningu medycznego. Co wchodzi w jego skład w przypadku ssaków?

Mimo że planowanie i dokumentacja są ważne, to główna część obowiązków Mileny Daleczko odbywa się bezpośrednio przy wybiegach. Pracuje w terenie, wspiera opiekunów i samodzielnie prowadzi treningi. Jednym z nowych wyzwań są wydry – Kajtek i Otylia, które właśnie uczą się cierpliwości i akceptowania dotyku człowieka.

Drugim filarem jej pracy jest tzw. enrichment – wzbogacanie środowiska zwierząt.

To organizowanie życia zwierząt w taki sposób, aby jak najwięcej czasu poświęcały na aktywność fizyczną i mentalną – tłumaczy Daleczko.

Wyzwań nie brakuje. Milena Daleczko jako psycholog zwierząt prowadzi również konsultacje behawioralne, wspierając nie tylko zwierzęta, ale i ich opiekunów. Dzięki jej pracy zwierzęta w ZOO nie tylko lepiej się czują, ale także współpracują z człowiekiem w sposób świadomy i dobrowolny – co przekłada się bezpośrednio na ich zdrowie i dobrostan.

Posłuchaj rozmowy:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl