Nowa elektrociepłownia w Siechnicach
30 maja 2025
Mat. Pras.
W Siechnicach pod Wrocławiem uruchomiono nową elektrociepłownię gazową Czechnica-2. Nowo wybudowana instalacja zaspokoi około 20 proc. zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Wrocławia i wszystkich odbiorców w gminie Siechnice przyłączonych do sieci ciepłowniczej.
– EC Czechnica-2 to nowy rozdział w ciepłownictwie Grupy PGE – nasza największa inwestycja w tym obszarze, symbolicznie rozpoczynająca zmianę pokoleniową – przechodzimy na nowoczesną technologię gazową – Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Pod nazwą transformacja energetyczna kryje się dogłębna zmiana nie tylko technologiczna, ale i środowiskowa całego sektora – mówi Michał Jaros, Wiceminister Rozwoju i Technologii.
– Nowo otwarta elektrociepłownia w Siechnicach jest przykładem, jak skutecznie wprowadzać nowoczesne niskoemisyjne technologie do krajowego sektora ciepłowniczego, a jednocześnie ograniczać emisyjność polskiej gospodarki – dodaje Michał Jaros.
Nowa EC Czechnica-2 to kluczowa inwestycja energetyczna dla aglomeracji wrocławskiej i gminy Siechnice. Zastąpiła ona starą, ponad stuletnią węglową elektrociepłownię. Mówi Dariusz Witkowski, Prezes Zarządu Kogeneracja S.A.
Budowa elektrociepłowni to jeden z kluczowych elementów strategii dekarbonizacji Wrocławia.
– Nowy rozdział, nowe otwarcie jeżeli chodzi o energetykę w gminie Siechnice – mówi Łukasz Kropski, Burmistrz Siechnic.
Jak zaznaczył Marcin Korytko, Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego inwestycja wspiera lokalną konkurencyjność, przyciąga inwestorów i stanowi przykład udanej transformacji energetycznej.
W nowej elektrociepłowni gazowej Czechnica-2 w Siechnicach powstał blok gazowo-parowy (BGP) o mocy 179 MWe oraz 163 MWt, składający się z dwóch turbin gazowych SGT-800, dwóch kotłów odzysknicowych z układami dopalania oraz turbiny parowej SST-600. Dodatkowo wybudowana została kotłownia szczytowo-rezerwowa o łącznej mocy 152 MWt oraz akumulator ciepła o pojemności 13 000 m³. Nowa jednostka została zaprojektowana z myślą o przyszłym wykorzystaniu zielonych paliw np. wodoru. Zmiana paliwa węglowego na gazowe znacznie zmniejszy emisyjność, a tym samym wpłynie na poprawę jakości powietrza w regionie aglomeracji wrocławskiej. Emisja CO₂ zostanie zredukowana o 61%, czyli o około 622 tys. ton rocznie. Natomiast emisje tlenków azotu zostaną zmniejszone 14-krotnie, tlenków siarki – 190-krotnie, a pyłów – 7-krotnie.
Jednocześnie planowana jest rewitalizacja terenu zamkniętej już elektrociepłowni węglowej i przekształcenie tego zabytkowego obiektu na cele gospodarcze, naukowe, społeczne oraz kulturalne.
18 mld PLN na rozwój ciepłownictwa do 2035 roku
PGE ma ambitne plany w zakresie rozwoju segmentu ciepłownictwa. Obejmą one zarówno zmianę technologii na nisko- i zeroemisyjną, jak i modernizację i rozwój systemów ciepłowniczych. Łącznie na inwestycje w ten segment do 2035 roku Grupa PGE przeznaczy około 18 mld PLN, z czego 15 mld PLN na inwestycje w nowe instalacje produkcyjne, takie jak silniki gazowe, kotły elektrodowe, pompy ciepła, kotły wodne gazowe, akumulatory ciepła czy kotły na biomasę, a pozostałe 3 mld PLN na rozwój organiczny i nieorganiczny zintegrowanych systemów ciepłowniczych w lokalizacjach, w których znajdują się aktywa ciepłownicze PGE.
Zmiana technologii wytwarzania ciepła wpłynie także na zmianę miksu wytwórczego w segmencie ciepłownictwa w Grupie. Do 2030 roku PGE odejdzie całkowicie od spalania węgla w swoich elektrociepłowniach, a w 2035 roku PGE planuje produkować energię cieplną w ponad 70 proc. z gazu, ok. 20 proc. z energii elektrycznej i w ok. 10 proc. ze źródeł odnawialnych i odpadów. Pozwoli to na obniżenie jednostkowej emisji CO2 do 155 kg/MWh, czyli o ponad 180 kg/MWh w porównaniu z rokiem 2024.








