34 lata działalności Stowarzyszenia św. Celestyna!

fot. Radio Rodzina

Stowarzyszenie św. Celestyna działa na co dzień w Mikoszowie pod Strzelinem. Jego działalność skierowana jest do osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi m.in. warsztaty terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej. 20 maja Stowarzyszenie świętowało 34 lata istnienia, a także 20 lat działania Zakładu Aktywności Zawodowej.

O powstaniu Stowarzyszenia opowiada jego wiceprezes – Małgorzata de Haan.

Obecnie z pomocy Stowarzyszenia korzysta 10 tys. osób rocznie, a stałymi uczestnikami jest ok. 160 osób.

Stowarzyszenie św. Celestyna prowadzi nie tylko warsztaty terapii zajęciowej czy zakład aktywności zawodowej.

20 lat temu przy Stowarzyszeniu powstał Zakład Aktywności Zawodowej. Pracownicy zatrudnieni są na pół etatu i każdego dnia realizują swoje zadania w trzech głównych działach:

  • Dział obsługi terenów zielonych – wykonywane są tu profesjonalne usługi ogrodnicze, takie jak koszenie trawników, wertykulacja czy prace glebogryzarką. Wszystkie zadania wykonywane są pod okiem doświadczonych instruktorów zawodu.
  • Dział ceramiki – to specjalność i wizytówka Zakładu. Powstają tu wysokiej jakości wyroby ceramiczne, zarówno na zamówienie firm i instytucji, jak i dla klientów indywidualnych. Są to m.in. kubki, filiżanki, statuetki, patery, anioły, wazony, a także produkty oznaczone logotypami firmowymi. Sprzedaż jest prowadzona zarówno stacjonarnie w siedzibie zakładu (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00), jak i online na stronie zaz.celestyn.pl.
  • Dział montażu – zajmuje się składaniem drobnych elementów powierzonych przez kooperantów. Proces ten obejmuje odbiór półproduktów od producenta, ich montaż, kompletowanie i dostarczenie gotowych produktów do klienta.

Łukasz Sikora – kierownik ds. sprzedaży w ZAZ mówi jak organizowana jest tam praca.

ZAZ w Mikoszowie to miejsce, które pomaga osobom z niepełnosprawnościami wejść na rynek pracy. Daje im też poczucie celu w życiu.

Michał i Daniel pracują w Zakładzie i, jak mówią, lubią tam przychodzić.

Pracownicy Stowarzyszenia św. Celestyna wielokrotnie powtarzają, że praca z osobami z niepełnosprawnościami daje im wiele radości, a także uczy człowieczeństwa i bycia dla drugiego człowieka. Rodzinna atmosfera jaka tam panuje jest wyczuwalna od przekroczenia progu wejściowego. Wiceprezes, Małgorzata de Haan podkreśla, że wynika ona z tego, że Stowarzyszenie założyła rodzina, a w centrum jest Chrystus.

Posłuchaj audycji:

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

Część 5

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl