Bielawa Dolna – Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska 2025

fot. Radio Rodzina

Piękna Wieś Dolnośląska 2025 – to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim wyjątkowe święto dolnośląskiej wsi i jej mieszkańców. W tym roku już po raz siedemnasty, samorząd województwa uhonorował lokalne społeczności. Inicjatywa od lat promuje aktywność mieszkańców, integrację lokalnych społeczności oraz rozwój dolnośląskich wsi.

Mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” stał się platformą, na której mieszkańcy wsi mogą pokazać swoją kreatywność, pasję oraz troskę o „małe ojczyzny”.

Marszałek zwrócił uwagę, że tegoroczna edycja zbiegła się z obchodami 80-lecia przyłączenia Ziem Odzyskanych do Polski – czasu odbudowy i budowania tożsamości Dolnego Śląska.

– Konkurs Piękna Wieś Dolnośląska to dowód na to, że nasze dolnośląskie wsie tętnią życiem – mówi Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa Dolnośląskiego.

Edycja 2025 przeszła do historii ze względu na rekordową liczbę zgłoszeń (29), ale także dzięki wyjątkowej jakości zgłoszonych inicjatyw.

– Dolnośląskiej wsie zaskoczyły nas wyjątkowością – dodaje Natalia Gołąb.

Bielawa Dolna – miejsce, które inspiruje. Mówi Janusz Pawul, Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk.

Zwycięstwo Bielawy Dolnej to ukoronowanie wieloletniego wysiłku mieszkańców, którzy łączą historię i nowoczesność, pielęgnują estetykę przestrzeni i budują społeczną aktywność.

Bielawa Dolna to dziś przykład „wsi z duszą”.

– W gminie Paszowice tkwi potencjał społeczny – mówi Sebastian Oszczęda, Wójt Gminy Paszowice.

– Potrzebna była tylko iskra, by obudzić potencjał tej społeczności – mówi Krzysztof Kalinowski, burmistrz Strzegomia.

Uroczyste zakończenie i finał konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2025 odbędzie się 21 czerwca w Bielawie Dolnej – miejscu, które w tym roku zasłużenie zyskało miano najpiękniejszej wsi Dolnego Śląska.

WYNIKI KONKURSU:
Najlepsze przedsięwzięcie infrastrukturalne
III miejsce: “Park Wiejski – ruch, relaks, integracja” – Czaple, gmina Pielgrzymka
Czaple to wieś tematyczna („Wioska Piasku i Kamienia”), która wykorzystuje swoje geologiczne zasoby naturalne do promocji turystyki i edukacji, a  infrastruktura została dostosowana do potrzeb turystów, oferując miejsca rekreacji, takie jak właśnie stworzony Park wiejski.
II miejsce
: “Świetlica – inwestycja w społeczeństwo” – Wolbromek, gmina Bolków
Świetlica wiejska pełni funkcję centrum integracji społecznej, organizując zajęcia Klubu Tenisa Stołowego, spotkania Koła Gospodyń Wiejskich oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży, w tym taneczne. Obiekt sprzyja współpracy międzypokoleniowej.
I miejsce: “Budowa wielofunkcyjnego boiska” – Rusko, gmina Strzegom
Nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią, przystosowane do różnych dyscyplin sportowych, stało się centrum aktywności sportowej dla mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży. Tak bardzo potrzebne w tej miejscowości.

Najlepsze przedsięwzięcie społeczne

III miejsce: “Rozwijanie tożsamości wspólnoty – Pamięć o Sybirakach” – Nowa Wieś Legnicka, gmina Legnickie PoleUroczystości upamiętniające losy Sybiraków integrują lokalną społeczność i młodzież, pielęgnując pamięć historyczną i edukując kolejne pokolenia.

II miejsce: “Święto Grzyba Leśnego” – Niwki Książęce, gmina MiędzybórzInicjatywa promująca lokalne tradycje grzybobrania, łącząca elementy edukacyjne, kulinarne i rekreacyjne, angażująca nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim turystów, którzy na to święto zjeżdżają masowo.

I miejsce:” Dożynki wiejskie – święto plonów w Pogwizdowie” – Pogwizdów, gmina Paszowice. Tradycyjne święto plonów integruje społeczność, promuje lokalne zwyczaje i produkty, wzmacniając więzi społeczne oraz kultywując dziedzictwo kulturowe.

Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2025
III miejsce: Lubiąż, gmina Wołów
Wieś o wyjątkowych walorach krajobrazowych i kulturowych, z jednym z największych klasztorów cysterskich w Europie. Mieszkańcy aktywnie promują lokalne dziedzictwo i dbają o estetykę przestrzeni.
II miejsce: Raczkowa, gmina Legnickie Pole
Miejscowość z bogatą historią, przyciągająca spokojem i zielenią. Społeczność organizuje wydarzenia integrujące mieszkańców i dba o rozwój infrastruktury.
I miejsce: Bielawa Dolna, gmina Pieńsk
Wieś o historycznym znaczeniu, łącząca tradycję z nowoczesnością. Mieszkańcy angażują się w inicjatywy społeczne, dbają o estetykę i pielęgnują dziedzictwo kulturowe, stanowiąc wzór rozwoju obszarów wiejskich.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl