Zarząd Województwa Dolnośląskiego podsumował rok pracy
20 maja 2025
Fot. UMWD
Kluczowe inwestycje infrastrukturalne, rekordowy budżet i kontynuacja dynamicznego rozwoju Dolnego Śląska – marszałek Paweł Gancarz i Zarząd Województwa Dolnośląskiego podsumowali pierwszy rok swojej pracy na rzecz Dolnoślązaków i samorządu województwa.
Po uzyskaniu absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2024, Zarząd Województwa Dolnośląskiego przedstawił najważniejsze działania zrealizowane w ostatnich dwunastu miesiącach.
– To był rok ważnych inwestycji, rok wyzwań, rok powodzi na Dolnym Śląsku i odbudowy regionu. Prowadzimy wiele projektów rozpoczętych już podczas poprzedniej kadencji jak budowa szpitala onkologicznego, czy inwestycje drogowe i kolejowe – dodaje marszałek Paweł Gancarz.
Dolny Śląsk jest liderem wśród województw we wdrażaniu funduszy europejskich. Do 30 kwietnia br. zakontraktowano blisko 27,5% środków unijnych i podpisano ponad 900 umów o dofinansowanie. Środki te wzmacniają obszary takie jak zdrowie, edukacja czy transport.
– Przykładem jest rozwój Kolei Dolnośląskich jako przewoźnika samorządowego. Do wielu miejsc pociągi wrócą po kilkudziesięciu latach nieobecności, a tysiące Dolnoślązaków odzyskuje dostęp do kolei – mówi wicemarszałek Michał Rado,
Wśród działań w obszarze edukacji Dolny Śląsk m.in. wdrożył pilotażowe programy ochrony zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, przyznał stypendia naukowe i sportowe, zrealizował dziesiątki projektów dedykowanych seniorom czy osobom na rynku pracy. Wyjaśnia wicemarszałek Wojciech Bochnak.
Zgodnie z planem postępuje największa inwestycja w obszarze zdrowia – budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia co piąty z nas może zachorować w ciągu swojego życia na nowotwór. To choroba cywilizacyjna, dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka, aby wcześnie ją wykryć oraz inwestować w szpitale, które będą w stanie skutecznie leczyć.
– Dolnośląskie podmioty lecznicze odnotowały najlepszy wynik finansowy netto w ostatnich pięciu latach. To efekt dobrze prowadzonej polityki zdrowotnej samorządu i skutecznego zarządzania – mówi Jarosław Rabczenko, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Istotną rolę pełnią też inicjatywy związane z Odnową Dolnośląskiej Wsi. Za ten obszar, jak i za współpracę z Dolnośląską Radą Kobiet, odpowiada Natalia Gołąb, członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Siłą napędową gospodarki są też przedsiębiorcy. Tylko w minionym roku Dolny Śląsk przeznaczył gros budżetu na działania wspierające biznes zarówno w regionie (poprzez projekty takie jak Dolnośląscy Liderzy Biznesu) oraz za granicą (misje gospodarcze Going Global 4.0).












Fot. DD Radio Rodzina