Dr Paweł Wróblewski: Każdy biskup jest budowniczym mostów. Papież szczególnie

fot. Radio Rodzina

– Nie sam fakt, kto papieżem nowym został, bo tutaj pewne prześwity w mediach, głównie amerykańskich, miały miejsce. Natomiast dziwiłem się, że tak szybko kardynałowie osiągnęli pewne porozumienie – mówił na antenie Radia Rodzina dr Paweł Wróblewski, p.o. dyrektora Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego i kierownik Pracowni Badań Prognostycznych nad Przemianami Religijnymi. Z dr Wróblewskim porozmawialiśmy na temat potencjalnych kierunków pontyfikatu Leona XIV, ale też opowiedział jak Kościół Prawosławny przyjął wybór nowego Ojca Świętego.

Postać kard. Prevosta jako nowego papieża zrobiła pozytywne wrażenie na dr Pawle Wróblewskim.

Dr Wróblewski analizuje pierwsze przemówienie papieża Leona XIV.

Jak wybór kard. Prevosta na następcę św. Piotra został przyjęty przez Kościół Prawosławny?

Prymat miłości – to wyrażenie, którego Leon XIV użył w jednym z pierwszych swoich przemówień. Nawiązał też do tworzenia Kościoła misyjnego i budowania mostów.

– Po łacinie biskup to pontifex, budowniczy mostów. Każdy biskup z zasady jest budowniczym mostów. Papież szczególnie, bo ma misję łączenia Kościoła, przysługuje mu prymat – zaznacza dr Paweł Wróblewski.

Papież Leon XIV już od samego początku swojego pontyfikatu stara się zwrócić wiernym i całemu światu uwagę na podstawowe wartości: m.in. pokój w sobie, pokój na świecie, więzi międzyludzkie i rodzinne. Są to wartości, które dają podstawy całemu funkcjonowaniu świata, a dziś zostały zepchnięte na bok, a czasem nawet i zapomniane.

Na rozmowę z dr Pawłem Wróblewskim zapraszamy już dziś o godz. 13:10!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl