ABC wyborów. Jak głosować?

fot. Jarosław Bartosik

Tomasz Szczepański – dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu przypomina nam o zasadach niedzielnych wyborów. Jak wybieramy? Gdzie wybieramy? Kiedy nasz głos jest ważny, a kiedy nie? Co się stanie jeśli narysujemy serduszko na kartce do głosowania, czy nasz głos będzie ważny? Czy ma znaczenie postawienie krzyżyka czy ptaszka w kratce do głosowania? – o to wszystko pytamy.

Jak wygląda sama karta do głosowania? Co otrzymamy w niedzielę decydując się na udział wyborach? Jak będzie wyglądać karta, na co zwrócić uwagę?

Mówi Tomasz Szczepański – dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu.

Jak prawidłowo zagłosować?

Co ze sobą zabrać? Czy warto mieć ze sobą własny długopis czy ołówek?

Jak długo możemy przebywać w komisji? Co można robić a czego nie w obrębie komisji?

Czy w komisjach można robić zdjęcia?

Co  jeśli zauważymy nieprawidłowości w komisjach? Gdzie to zgłosić i jak są strzeżone?

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Wstępne wyniki przy wysokiej frekwencji możemy poznać m. godz. 9:00 a 12:00 kolejne dnia (tj. pn 19 maja).

Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 16 na 17 maja.

POSŁUCHAJ:

Na wybory autobusem i tramwajem


18 maja z wrocławskiej komunikacji miejskiej – każda osoba będzie mogła skorzystać za darmo. Już w ubiegłym roku Rada Miejska Wrocławia uchwaliła projekt, który daje możliwość darmowego transportu podczas dni wyborczych. Tak samo będzie również podczas ewentualnej drugiej tury wyborów czyli 1 czerwca. Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba spełniać żadnych wymogów. Po prostu nie będzie kontroli w autobusach i tramwajach MPK.  Wszystkie szczegóły, dotyczące głosowania we Wrocławiu można również sprawdzić w specjalnym serwisie informacyjnym na stronie Wrocław.pl https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/wybory-prezydenta-polski-wrocla

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl