Światowy Dzień Wody we Wrocławiu – piknik na placu Solnym
20 marca 2025
fot. Rafał Ogrodowczyk
Już 22 marca na placu Solnym we Wrocławiu świętujemy Światowy Dzień Wody. W godzinach 11.00-14.00 MPWiK zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy i jednocześnie nauki, jak dbać o zasoby wodne i naszą planetę. Wydarzenie to będzie pełne atrakcji i konkursów, a do wygrania m.in. tysiąc tritanowych butelek.
Świętujemy razem
MPWiK zaprosiło do współpracy liczne instytucje i organizacje, które przygotowały specjalne atrakcje dla uczestników. Na placu Solnym spotkamy przedstawicieli: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Ekosystemu, Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego, Odra Centrum oraz Hydropolis. Każdy z nich przygotował konkursy, zagadki i edukacyjne wyzwania, a ich wspólnym mianownikiem jest woda oraz troska o środowisko, by mogły służyć kolejnym pokoleniom.
Wydarzenie zaplanowane jest na 22 marca 2025 r. w godz. 11.00-14.00. Zachęca Przemysław Gałecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
– Od lat zachęcamy do picia kranówki – dodaje Przemysław Gałecki.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zaprezentuje pojazdy, które na co dzień pomagają ratować życie. Będzie można z bliska zobaczyć m.in. zwinny skuter wodny, quad ratowniczy i nowoczesną łódkę kabinową. To niepowtarzalna okazja, by poznać sprzęt i ludzi, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem na wodzie.
Mówi Krzysztof Skrzyniarz, prezes Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

Z kolei Hydropolis zapowiada fascynujący spektakl nauki, czyli efektowne doświadczenia z wodą w roli głównej, a Odra Centrum – warsztaty małej retencji.
Baw się, ucz i wygrywaj
Podczas pikniku uczestnicy będą mogli wziąć udział w minigrze miejskiej, odwiedzą stanowiska instytucji partnerskich i zdobędą pieczątki za wykonane zadania edukacyjne. Osoby, które ukończą grę, otrzymają ekologiczną butelkę wielokrotnego użytku jako symbol troski o środowisko i odpowiedzialnego gospodarowania wodą. MPWiK przygotowało tysiąc tritanowych butelek.
– Od lat zachęcamy do picia kranówki – to jeden z najprostszych sposobów na ograniczenie liczby plastikowych opakowań. Wystarczy podstawić szklankę pod kran, by cieszyć się wysokiej jakości wodą, która w niczym nie ustępuje tej sprzedawanej w sklepie. Co więcej, jest od niej znacznie tańsza. Mamy nadzieję, że tritanowa butelka, którą przekazujemy mieszkańcom, zachęci ich do wyboru naszej wody na co dzień – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.
Ocalmy lodowce – międzynarodowe hasło 2025 roku
Co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto zwraca uwagę na znaczenie wody dla życia i rozwoju. Tegoroczne hasło – „Ocalmy lodowce” – podkreśla pilną potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Dlaczego to ważne? Według danych ONZ, lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Raport ONZ wskazuje, że od 2000 roku z powodu emisji dwutlenku węgla, rocznie topi się około 58 miliardów ton lodu. To tyle wody, ile łącznie w 365 dni zużywają mieszkańcy Hiszpanii oraz Francji. W samej Europie Alpy straciły ponad 30% swojej pokrywy lodowej od lat 60. XX wieku, a prognozy wskazują, że do końca stulecia większość lodowców może zniknąć. Konsekwencje tych zmian mogą być katastrofalne: wzrost poziomu mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe oraz problemy z dostępem do wody do picia. Dlatego Samorząd Województwa zamiast turystyki globalnej zachęca do podróżowania po regionie, co ma zdecydowanie mniejszy wpływ na zmiany klimatu.
– Dolny Śląsk to region pełen różnorodnych atrakcji turystycznych – zaznacza Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
MPWiK na rzecz ochrony wody i edukacji ekologicznej
MPWiK we Wrocławiu od lat angażuje się w działania mające na celu ochronę zasobów wodnych i edukację ekologiczną. Spółka realizuje projekty modernizacyjne zmniejszające zużycie wody i dąży do samowystarczalności energetycznej, inwestuje w technologie odzyskiwania wody oraz prowadzi programy edukacyjne skierowane do mieszkańców i szkół, jak np. Akademia H2O czy kampania społeczna #PijKranówkę.
Świętowanie Światowego Dnia Wody we Wrocławiu to okazja do zwrócenia uwagi na globalne wyzwania wodne oraz podkreślenia znaczenia codziennych działań na rzecz ochrony zasobów.
Mat. Pras.