Nowe miejsca wsparcia krótkoterminowego we Wrocławiu
4 marca 2025
fot. Radio Rodzina
Wrocław rozbudowuje program opieki wytchnieniowej i poszerza siatkę usług oferowanych mieszkańcom. Najnowszą z nich są pokoje opieki krótkoterminowej, które powstały w Domach Pomocy Społecznej przy ul. Mącznej i Karmelkowej. Pokoje stanowią część szerokiego systemu wsparcia dla osób zależnych i ich opiekunów.
Miasto otworzyło cztery pokoje opieki krótkoterminowej, które zlokalizowane są w Domach Pomocy Społecznej – dwa przy ul. Mącznej i dwa przy ul. Karmelkowej. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie profesjonalnej pomocy osobom wymagającym stałej opieki oraz umożliwienie ich opiekunom odpoczynku lub załatwienia codziennych spraw.
– Myślimy o naszych mieszkańcach, myślimy o ludziach starszych, myślimy o ludziach z niepełnosprawnościami, myślimy o ludziach przewlekle chorych, bo te miejsca są właśnie dla takich osób, dla takich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
W 2024 roku miasto Wrocław opieką wytchnieniową objęło 60 osób, łącznie było to 20 tysięcy godzin.
Pokoje wytchnieniowe w DPS-ach oferują kompleksową obsługę mieszkańca.
Innowacyjność projektu podkreśla Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.
Choć pokoje wytchnieniowe w DPS-ach we Wrocławiu zostały dopiero otwarte, to w jednym z nich już przebywa pierwsza osoba.
– Zainteresowanie jest spore – mówi Patrycja Karpicz, dyrektor Miejskiego Centrum Usług Socjalnych.
Opieka wytchnieniowa jest skierowana nie tylko do seniorów i ich opiekunów.
Aby skorzystać z pobytu krótkoterminowego w DPS, należy skontaktować się z Miejskim Centrum Usług Społecznych przy ul. Mącznej 3 a następnie z MOPS. Pracownik socjalny przeprowadzi krótką rozmowę a następnie rozpocznie formalności związane z przyznaniem miejsca. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej MOPS oraz MCUS.
Po zakończeniu projektu pobyt będzie odpłatny. Odpłatność uzależniona jest od dochodu uczestników, jednak, w uchwale Rady Miejskiej są określone przesłanki, które pozwalają na częściowe lub całkowite zwolnienie z odpłatności.
Program opieki wytchnieniowej we Wrocławiu realizowany jest od 2019 roku, kiedy to zaczęto realizować pierwsze godziny. – Wrocław jest liderem tego rodzaju wsparcia – podkreśla Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych lub starszych, którzy na co dzień sprawują nad nimi opiekę. Dzięki niej mogą oni na krótki czas odpocząć, załatwić swoje sprawy czy zadbać o własne zdrowie, podczas gdy ich podopieczni otrzymują profesjonalną opiekę. Może być realizowana w domu podopiecznego, specjalnych mieszkaniach wytchnieniowych lub w ośrodkach, takich jak Domy Pomocy Społecznej.
Pokoje opieki wytchnieniowej w DPS-ach przy ul. Mącznej i Karmelkowej zostały stworzone dzięki dofinansowaniu unijnemu.










