87. rocznica Prawd Polaków spod Znaku Rodła
4 marca 2025
fot. Radio Rodzina
I Kongres Polaków w Berlinie odbył się 6 marca 1938 roku, było to największe zgromadzenie Polaków w Niemczech. Wzięło w nim udział 5 tys. delegatów, reprezentujących około 1,5 mln Polaków mieszkających na terenie hitlerowskich Niemiec. Dziś oddajemy cześć tym, którzy mimo tragicznych losów przyznawali się do polskości.
Wielkie wydarzenie, będące manifestacją narodowej jedności i odwagi, zakończyło się uchwaleniem tzw. Prawd Polaków – zbioru zasad, które miały stanowić drogowskaz dla polskiej społeczności w Niemczech. Szacuje się, że w niemieckim Breslau mieszkało ok. 20 tys. Polaków. Spotykali się m.in. w kościele pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim na mszach św. w języku polskim, gdzie po dziś dzień mieści się tablica pamiątkowa.
Jesteśmy Polakami, wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Polak Polakowi bratem, co dzień Polak narodowi służy, Polska matką naszą – nie wolno mówić o matce źle – te 5 Prawd Polaków spod Znaku Rodła ogłoszono na kongresie w Berlinie w 1938 roku. Uroczystości upamiętniające te chwile odbywają się we Wrocławiu od ponad 20 lat.
Tegoroczne obchody 87. rocznicy I Kongresu Polaków w Niemczech odbędą się 6 marca o godz. 12.00 przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, mówi Adam Pacześniak z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Posłuchaj:

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Historii Zajezdnia oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Partnerem wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Obserwatorium Społeczne, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Związek Szkół imienia Przedwojennej Polonii Wrocławskiej (SP 25, SP 63, SP 72) z udziałem Hufca ZHP Wrocław im. Polonii Wrocławskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Wrocławia oraz Dolnośląski Kurator Oświaty.