UMW i USK tworzą wielospecjalistyczną jednostkę – Instytut Chorób Wewnętrznych

fot. Radio Rodzina

Powołanie Instytutu Chorób Wewnętrznych i przeprowadzka Kliniki Alergologii i Chorób – to kolejne elementy zmian organizacyjnych w ramach projektu RozwijaMY, które wprowadzają usprawnienia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (USK) i na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (UMW).

Instytut Chorób Wewnętrznych to największa jednostka, jaka powstała od 1 lipca 2024 r. w UMWi USK. Obejmie w USK osiem obszarów klinicznych: alergologię, angiologię, diabetologię, endokrynologię, gastroenterologię, geriatrię, nefrologię i reumatologię.

Wszystkie dotychczasowe kliniki zyskały w nazwie rozszerzenie „choroby wewnętrzne”. Jak mówi prof. dr hab. Piotr Wiland, p.o. Dyrektor Instytutu Chorób Wewnętrznych, połączenie w jeden organizm, to zmiana filozofii zarządzania i organizacji.

Podczas czwartkowego briefingu, 4 lipca przedstawiono Klinikę Alergologii i Chorób Wewnętrznych, którą kieruje dr n. med. Robert Pawłowicz.

– Newralgiczny okres dla alergików jest wiosną i latem – dodaje dr n. med. Robert Pawłowicz.

Klinika Alergologii jako wiodący ośrodek w Polsce prowadzi immunoterapię na jady owadów: os i pszczół. Mówi dr Robert Pawłowicz.

Odczulanie pozwala pacjentom uniknąć zagrażających życiu objawów wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu. Poprzez diagnostykę molekularną oznaczane są bardzo szczegółowo alergeny, na które pacjent jest uczulony. Rocznice we wrocławskiej klinice tej procedurze poddawanych jest kilkuset pacjentów.

– Spektakularne sukcesy udaje się osiągnąć między innymi w leczeniu ciężkiej postaci astmy – mówi dr Robert Pawłowicz.

Foto: Mat. Pras.

Pacjentka Renata Dobrołowicz, pielęgniarka z Legnicy, jak sama mówi, przez 20 lat jej życie to były ciągłe pobyty w szpitalu, w tym na intensywnej terapii. Ostatecznie pacjentka trafiła do Kliniki Alergologii USK, gdzie po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki specjaliści podjęli decyzję o wdrożeniu leczenia biologicznego. Mówi Renata Dobrołowicz.

Tylko od początku tego roku klinika zarejestrowała około dwóch tysięcy chorych, większość w procedurze jednodniowej, która sprawdza się w wielu przypadkach. Klinika prowadzi także poradnię alergologiczną, gdzie pacjenci są poddawani dłużej obserwacji, tak aby efekty opieki były długofalowe.

Do końca wakacji Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Chorób Wewnętrznych zacznie przyjmować pacjentów w nowej lokalizacji, w kampusie USK przy ulicy Borowskiej 213.

Mat. Pras./Inf. Wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content