Kolejny koreański koncern rozpoczyna budowę fabryki na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” – inwestycja Posco

Foto: Mat. Pras.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” (WSSE) informuje o rozpoczęciu budowy nowoczesnej fabryki rdzeni do silników elektrycznych, hybrydowych i wodorowych przez firmę POSCO International Poland E-Mobility. Uroczystość „wbicia pierwszej łopaty” odbyła się 11 czerwca 2024 roku.

Mówi Piotr Wojtyczka, Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

– Bez wątpienia jednym ze znaczących osiągnięć koncernu jest rozwój technologii, która zostanie zaadaptowana także tutaj – w nowym zakładzie POSCO w Brzegu. Opracowane przez koncern rozwiązania umożliwią produkcję komponentów o wyjątkowej trwałości i efektywności — parametrów, z których słynie POSCO, a które stają się kluczowe z perspektywy rosnących wymagań rynku.” – podkreślił Piotr Wojtyczka, Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Zapytaliśmy Violette Jaskólską-Palus, burmistrz Brzegu, jakie znaczenie ma ta inwestycja dla rozwoju miasta.

Wartość inwestycji i zakres projektu

Koreański koncern POSCO, poprzez swoją spółkę POSCO International Poland E-Mobility, zainwestuje 183,6 mln zł w budowę zakładu produkcyjnego na działce o powierzchni 10 ha. Budowa zakładu rozpoczęła się w czerwcu 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest na połowę 2025 roku. Pierwsze zamówienie na produkcję rdzeni silników napędowych, które będą stosowane w samochodach elektrycznych produkowanych lokalnie w Europie, złożyła firma Hyundai-Kia Motors. Rozpoczęcie produkcji masowej planowane jest na drugą połowę 2025 roku, począwszy od produkcji 1,03 miliona sztuk.

Zaawansowane technologie i ekologiczne podejście

Nowy zakład będzie produkował rdzenie do silników elektrycznych, hybrydowych i wodorowych, wykorzystując najnowsze technologie POSCO, w tym technologię EMFree. Produkowane tutaj komponenty charakteryzować się będą wyjątkową trwałością i efektywnością, co jest kluczowe w kontekście rosnących wymagań rynku motoryzacyjnego.

Strategia Globalna POSCO

POSCO International, podążając za sukcesem na rynku północnoamerykańskim, dąży do rozwoju swojej bazy produkcyjnej na rynku europejskim. Nowa fabryka w Brzegu będzie częścią globalnego systemu produkcji, który ma osiągnąć 7 milionów sztuk rocznie do 2030 roku. POSCO planuje skupić się na głównych europejskich producentach pojazdów elektrycznych i wzmocnić swoją pozycję jako globalnego producenta ekologicznych części samochodowych.

– To znaczące, że zabezpieczyliśmy bazę produkcyjną w Europie, w czołówce ekologicznego przemysłu samochodowego, po Azji i Ameryce Północnej”. Dodał także: „W przyszłości zrobimy krok naprzód jako globalny producent ekologicznych części dzięki dodatkowej współpracy z głównymi europejskimi producentami samochodów” – dodał Jeong Su Na, Prezes Zarządu POSCO International Poland E-Mobility.

Budowa fabryki Posco w Brzegu jest częścią strategii ekspansji tego koncernu na europejskim rynku motoryzacji elektrycznej. Do końca 2025 roku zatrudnienie znajdzie tu 60 osób, a do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 180 pracowników. Nowe miejsca pracy oraz rozwój technologiczny subregionu przyczynią się do wzmocnienia lokalnej branży motoryzacyjnej
i gospodarczego rozwoju Brzegu.

Foto: Mat. Pras.
Foto: Mat. Pras.
Foto: Mat. Pras.
Foto: Mat. Pras.
Foto: Mat. Pras.

Mat. Pras./Inf. Wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content