ORLEN: czas przejść od słów do czynów w sprawie dekarbonizacji

fot. Radio Rodzina

Pełne odejście od węgla w polskiej gospodarce – to cel, jaki stawia sobie Grupa Orlen. Jej przedstawiciele mają świadomość, że jest to długotrwały proces, którego osiągnięcie wiąże się z szeregiem inwestycji w szereg różnorodnych źródeł energii przejściowej, jak gaz czy biopaliwa, a także z zapewnieniem stabilnych, bezpiecznych dostaw paliw.Przedstawiciele Orlenu byli gośćmi 16. Edycji Europejskiego KongresuGospodarczego, który odbywał się w Katowicach. – Mamy opracowaną strategię jak stać się zeroemisyjnym netto – zapewniał dr Adam Czyżewski, główny ekonomista Orlenu, dodając: – Inwestujemy w farmy wiatrowe na lądzie i na morzu, w biopaliwa, fotowoltaikę. Jesteśmy przygotowano do tego, by dostarczać konsumentom, energię w sposób ciągły, bez przerwy.

Sami jesteśmy w stanie zapewnić tę ciągłość dostaw. Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen zwraca natomiast uwagę, że dziś nie da się być graczem na rynku energetycznym w Europie bez poważnego traktowania kwestii odchodzenia od węgla. – W kwestii dekarbonizacji przechodzimy od słów do czynów – zapewniał na Europejskim Kongresie Gospodarczym, tłumacząc, że transformacja jest niezbędna dla wszystkich firm działających w sektorze paliwowym i energetycznym. – Bardzo wyraźnie pokazujemy inwestorom, że strategia ograniczania emisji i dekarbonizacji jest fundamentalną strategią biznesową Grupy Orlen.

Stanisław Barański zaznaczył przy tym, że dekarbonizację wymuszają zarówno regulacje, jak i dodatkowo presja ze strony rynku, która jest większa niż przed laty,tając się istotnym elementem w stymulowaniu zmian. Jednak – jego zdaniem –fundamentalnym czynnikiem pozostają właśnie regulacje. – Wcześniej sektor się zmieniał w związku z rozwojem technologii. Dzisiejsza transformacja przebiega głównie z powodu regulacji. Bez regulacji nie byłoby dekarbonizacji w Europie, albo byłaby o wiele mniejsza. To regulacje zmuszają nas do transformacji energetycznej i ograniczania emisyjności – spuentował dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content