Kiedy podać dziecku lek przeciwgorączkowy?

Foto: Mat. Pras.

Zbyt wczesne zażycie preparatu na zbicie temperatury nie jest korzystne dla organizmu. Sprawdź, w jakiej sytuacji należy po niego sięgnąć i jak sobie radzić ze stanem podgorączkowym dziecka.

Czy to już pora na lek przeciwgorączkowy?

Jedną z podstawowych reakcji obronnych organizmu podczas walki z infekcją wirusową lub bakteryjną jest podwyższona temperatura ciała. Skąd się bierze wysoka gorączka? Stanowi ona efekt działania komórek układu immunologicznego organizmu, a jednocześnie pobudza ich aktywność. Stan podgorączkowy, czyli ten, w trakcie którego temperatura ciała wynosi w granicach 37-37,9ºC, jest nie tylko sygnałem alarmowym, informującym, że dzieje się coś złego, ale również wsparciem dla organizmu do naturalnej obrony przed drobnoustrojami. Nie zaleca się w tym czasie przyjmowania preparatów zbijających gorączkę. Po lek przeciwgorączkowy sięgamy dopiero wówczas, gdy temperatura przekroczy 38-38,5ºC albo jeszcze później, w zależności od samopoczucia. Wyjątek stanowią niemowlęta i małe dzieci, u których wystąpił epizod drgawek gorączkowych.

Gdy gorączka dziecka nie chce spadać?

Wśród leków przeciwgorączkowych dostępnych w aptekach możemy wybierać te na bazie paracetamolu oraz ibuprofenu. Każdy rodzic powinien mieć w domu zawsze oba pod ręką, o ile oczywiście dziecko nie ma przeciwwskazań do przyjmowania któregoś z nich. Zarówno syrop na bazie ibuprofenu, jak i paracetamolu wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ibuprofen ma też działanie przeciwzapalne. Może się jednak zdarzyć, że po podaniu preparatu, wysoka gorączka nie spada lub obniża się tylko do pewnego poziomu. Po konsultacji z lekarzem  należy wypróbować drugi z leków i stosować je naprzemiennie. Jeżeli dziecko ma wysoką, trudną do zbicia gorączkę, możesz dać mu kolejną dawkę syropu zapobiegawczo po upływie 6 (paracetamol) lub 8 (ibuprofen) godzin oraz umówić wizytę u pediatry, który pomoże postawić diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Wspomagająco na gorączkę sprawdzają się także zimne okłady na czoło, skronie, kark, łydki, pachwiny. Nie zaleca się wkładania dziecka do wanny wypełnionej chłodną wodą. Zbyt duża różnica temperatur mogłaby wywołać niebezpieczny szok. Pamiętaj też o intensywnym pojeniu dziecka z gorączką, by nie doprowadzić do odwodnienia.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content