Sokoły zadomowiły się w kolejnym oddziale KGHM – ptasia rodzina pojawiła się w Zakładach Wzbogacania Rud

fot. mat. prasowe KGHM

Oddziały KGHM stały się ulubionym miejscem do gniazdowania sokołów, które zamieszkały na Dolnym Śląsku – od 2009 roku samice sokoła składają jajka na specjalnej platformie lęgowej umiejscowionej na kominie Huty Miedzi Głogów. W tym roku ptasia rodzina pojawiła się również w budynku głównym Zakładów Wzbogacania Rud w Polkowicach.

W Zakładach Wzbogacania Rud wykluły się cztery młode sokoły. W Głogowie w tym roku mamy jedynaka. W sumie w oddziałach KGHM urodziło się pięć pisklaków. Sokoły zostały już zaobrączkowane. Pisklęta otrzymały specjalną żółtą obrączkę (ornitologiczną), przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich – urbanistycznych oraz niebieską – obserwacyjną zakładaną dla ptaków dzikich urodzonych w naturze.

– To wyjątkowa sytuacja, że kolejna para sokołów znalazła dom w oddziale ZWR. Najwyraźniej monolityczny wysoki budynek okazał się doskonałym miejscem do odchowania piskląt. Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów – mówi Dariusz Matijczak, główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów.

Pracownicy huty w Głogowie opiekują się sokołami wędrownymi już od 2009 roku. Wybudowali platformę, doglądają zwierząt, obrączkują. Teraz dołączy do nich załoga ZWR-ów. Najprawdopodobniej dla sokołów powstanie tam również specjalna platforma lęgowa umiejscowiona we wnęce budynku, a jeśli pozwolą na to możliwości techniczne również zostanie zainstalowany podgląd gniazda. Wszystkie te działania będą uzgadniane z właścicielem obiektu w konsultacji ze służbami technicznymi ZWR i doradztwem specjalistów sokolników.     

Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie H 120 tzw. „Koniczynka” Wydziału Pieca Zawiesinowego P-22 w Hucie Miedzi Głogów II. Od czasu jej zamontowania, zaobrączkowanych zostało już 46 piskląt. To imponujący wynik, zwłaszcza, że obecnie w Polsce żyje około 100 par sokoła wędrownego. Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych.

Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie peregrinus.pl.

mat. prasowe KGHM

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content