Wrocław oddał hołd żołnierzom walczącym pod Monte Cassino

fot. ks. Łukasz Romańczuk

Na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu, w uroczystej ceremonii, Instytut Pamięci Narodowej uhonorował groby żołnierzy, którzy walczyli w bitwie o Monte Cassino. Specjalnym insygnium “Ojczyzna swemu obrońcy” upamiętniono ich poświęcenie i odwagę. To gest wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

W czwartek na Cmentarzu Grabiszyńskim odbyła się uroczystość przy grobach żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Wydarzenie to odbyło się w ceremoniale wojskowym, a na cmentarzu obecna była kompania honorowa Wojska Polskiego oraz orkiestra policyjna. Podczas uroczystości Instytut Pamięci Narodowej oznaczył groby żołnierzy specjalnym insygnium.

-Insygnium jest naszym znakiem pamięci i naszego oddania tym ludziom. Zawsze przy takim projekcie najważniejsze dla nas są rodziny i bliscy tych, których wspominamy – powiedział Wojciech Trębacz, naczelnik oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Wspomnianym insygnium oznaczono w czwartek groby 7 żołnierzy: Atanazego Dziemianowicza, Franciszka Korzenika, Jana Maciuka, Włodzimierza Pancewicza, Włodzimierza Radziwinowicza i Mariana Tomaszkiewicza.

fot. ks. Łukasz Romańczuk
fot. ks. Łukasz Romańczuk

Oznaczanie grobów w taki sposób to inicjatywa projektu “Ocalamy”, który jest realizowany przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) od 2018 roku. Projekt ten został zainicjowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Co ciekawe, na wrocławskich nekropoliach spoczywa kilkudziesięciu polskich żołnierzy, którzy walczyli o Monte Cassino. To ważne działanie, które pomaga upamiętnić ich poświęcenie i oddać im należny szacunek.

Uroczystość miała charakter ekumeniczny, ponieważ wśród wyróżnionych żołnierzy byli też ci wyznania prawosławnego.

Modlitwę poprowadził ks. Grzegorz Cybulski, który zdecydował się poprzedzić ją kilkoma słowami dotyczącymi weteranów. W swojej wypowiedzi wskazał też na to, że wiarę bardzo łatwo uśpić, chociażby przez wojnę, cały tragizm i jej lucyferyczność, która trwa do dnia dzisiejszego.

Podczas uroczystości upamiętniającej żołnierzy, którzy walczyli pod Monte Cassino, odczytano apel pamięci. Na grobach złożono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Kompania honorowa oddała salwę honorową, a orkiestra zagrała słynną pieśń “Czerwone Maki na Monte Cassino”. Z całą pewnością jest to jedno z wydarzeń, które pomagają zachować pamięć o tych bohaterach.

Fot. ks. Łukasz Romańczuk

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content